![Зростання цін у січні пришвидшилось: чому так](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/1208/1208160_w_300.jpg?v=0)
Інфляція в січні 2025 року прискорилася до 12,9% у річному вимірі.
Реальне зростання цін перевищило прогнози Національного банку України, йдеться у повідомленні.
Головними причинами відхилення стали подорожчання регульованих товарів і послуг, а також підвищення вартості ринкових послуг. Виробничі витрати зросли через подорожчання енергоресурсів, підвищення зарплат, податкові зміни та нові регуляторні вимоги.
Незважаючи на загальне прискорення інфляції, ціни на сирі продукти у річному вимірі сповільнювали зростання другий місяць поспіль. Тепла погода в січні сприяла збільшенню пропозиції молока та яєць. Імпортні поставки розширили асортимент овочів і фруктів.
Водночас свинина, курятина та цукор подорожчали, наближаючись за цінами до рівня країн-партнерів через активний експорт. Борошно та крупи також дорожчали під впливом слабкого врожаю минулого року.
Оброблені продовольчі товари зросли в ціні на 15,9% р/р. Це пояснюється збільшенням вартості сировини, а також витратами підприємств на електроенергію, зарплати й логістику.
Непродовольчі товари подорожчали на 4,3% р/р. Це стало наслідком курсових змін у попередні місяці. Водночас ціни на одяг і взуття залишалися нижчими, ніж рік тому.
Вартість послуг у січні зросла на 14,2% р/р, що вище грудневих показників. Причинами стали перегляд тарифів мобільними операторами, оновлення списку платних медичних послуг і нові правила розрахунку вартості страхових полісів ОСЦПВ.
Підакцизні товари також дорожчали. Алкоголь подорожчав через коригування цін, а тютюнові вироби - на тлі очікуваного підвищення акцизів. Фармацевтична продукція зросла в ціні через зростання виробничих витрат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи вдасться приборкати інфляцію
Ціни на пальне в січні різко зросли. Це пояснюється подорожчанням сировини, підвищенням акцизів і проблемами з логістикою, спричиненими штормами в Чорному морі. Водночас конкуренція між АЗС частково стримувала зростання.
За прогнозами НБУ, у перші місяці 2025 року інфляція залишатиметься високою. Вплив матиме низька база порівняння, слабкий урожай минулого року, зростання витрат бізнесу на енергію та зарплати.
Проте у другій половині року інфляція почне сповільнюватися. НБУ очікує, що вона повернеться до цільового рівня 5%.
"Сповільненню інфляції сприятимуть посилення процентної політики НБУ та його заходи з підтримання стійкої ситуації на валютному ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів після надходження нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск", - пояснили в НБУ.
У той же час Національний банк України прогнозує, що в 2025 році номінальна зарплата зросте на 16,7% (раніше прогнозувалося 16,0%), реальна - на 3,8% (попередній прогноз був 6,5%). Середня зарплата в 2025 році складатиме 24,8 тис. грн.
Також НБУ прогнозує, що у 2026 році номінальна зарплата зросте на 10,6%, реальна - на 4,2%, а в 2027 році номінальна зарплата збільшиться на 8,0%, реальна - на 3,0%.
Коментарі