Європа закликає підконтрольну Росії владу окупованого Придністров'я прийняти енергетичну та гуманітарну допомогу, запропоновану урядом Молдови.
Їй необхідно почати взаємодію з Кишиневом, щоб подолати наслідки рішення Газпрому про припинення постачання газу. Про це у Брюсселі на брифінгу сказала речниця ЄС Анітта Хіппер, повідомляє "Укрінформ".
"Коли йдеться про Молдову та про рішення Газпрому зупинити постачання газу, ми розуміємо, що влада Молдови вже запропонувала енергію та гуманітарну допомогу для Придністров'я, але ця допомога не була прийнята на цей час. Ми закликаємо Тирасполь взаємодіяти із Кишиневом, щоб вирішувати цю ситуацію в інтересах місцевого населення", - наголосила вона.
Речниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен додала, що ЄС перебуває у постійному контакті з урядом Молдови, щоб допомогти їй вирішувати поточні виклики.
"Ми свідомі дуже серйозної ситуації, що склалася у відокремленому регіоні Молдови, у Придністров'ї. Ми продовжуємо регулярні обміни інформацією із владою Молдови, щоб пом'якшити будь-які наслідки зупинки у постачанні російського газу до цієї країни. Ми створили робочу групу з Молдовою, щоб допомогти їй вирішувати поточні виклики. Ця група востаннє зустрілася 18 грудня. Наступна зустріч відбудеться на технічному рівні наприкінці поточного тижня", - зазначила вона.
Робота ведеться на основі тієї підтримки, яку Молдова вже отримала від ЄС протягом кількох минулих років. 2022 року Молдова та Україна синхронізували свою електричну систему з електричними мережами ЄС. Це дозволило вже на початку грудня минулого року збільшити спроможності для постачання електроенергії в Молдову.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Енергосистема невизнаного Придністров'я може повністю вийти з ладу
Наприкінці грудня уклали угоду, за якою Молдова може отримувати електроенергію з України.
Єврокомісія у цьому контексті сприяє взаємодії між європейськими операторами електромереж та із секретаріатом Енергетичного співтовариства, щоб Молдова могла отримувати більше електроенергії, якщо буде така потреба. Єврокомісія закликала всі країни-члени продемонструвати солідарність з Молдовою у цій складній ситуації.
"З 2022 року газові запаси Молдови ексклюзивно надходять з газового ринку ЄС, і це покриває її потреби у газі. Тож наші контакти із владою Молдови залишаються міцними як на політичному, так і на технічному рівнях. Ми сподіваємося знайти рішення, які охоплюватимуть всю територію Молдови, щоб не було більше "блекаутів" або необхідності оголошувати надзвичайний стан, як це відбувалося наприкінці минулого року, уникнути таких ситуацій напередодні найхолодніших місяців", - підсумувала Ітконен.
У Придністров'ї, регіоні Молдови, що перебуває під російською окупацією з 1992 року, відключили опалення та гарячу воду. Раптове припинення постачання тепла сталося після припинення транзиту територією України та відмови Москви постачати газ за іншими маршрутами.
Придністров'я отримувало російський газ через Україну, але цей маршрут поставок було закрито 1 січня у зв'язку із закінченням терміну дії транзитної угоди.
Технічно є можливості постачати в Придністров'я газ, що закуповується в Європі, але він буде дорожчим.
Коментарі