понеділок, 10 лютого 2025 17:52

В Європі рекордно дорожчає газ: що сталося

В Європі рекордно дорожчає газ: що сталося
Газ подорожчав найбільше з лютого 2023 року. Фото: pixabay.com

В Європі ціни на природний газ зросли найбільше за два роки.

Ф'ючерси на хабі TTF у Нідерландах подорожчали на 4% до €58 за мегават-годину (близько $635 доларів за 1 тис. куб.м), передає Bloomberg.

Це найвищий показник із лютого 2023 року.

Після довгої боротьби зі зростанням витрат, непохитною високою інфляцією і загасанням промислової активності через кризу 2022 року Європа опинилась перед небезпекою ще більших економічних проблем.

Цієї зими запаси газу швидко вичерпуються. Великі енергетичні компанії, такі як Uniper і Eni, не мають економічного стимулу зберігати паливо за поточними цінами. Через це зростає занепокоєння з приводу запасів палива цього літа і поставок наступної зими.

Європа дедалі більше залежить від нестабільних джерел енергії, зокрема вітру. Політики занепокоєні цією ситуацією, адже вітрова генерація не може гарантувати стабільних постачань. Цієї зими кількість безвітряних днів зросла, а погода стала холоднішою, що змусило країни активніше використовувати запаси палива.

Наразі європейські газові сховища заповнені менш ніж наполовину. Це найнижчий показник для цієї пори року з 2022 року. Високі літні ціни роблять поповнення запасів економічно невигідним, тому без державного втручання ситуація може загостритися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НБУ повідомили, наскільки зросли ціни на газ

Попит на газ у січні зріс на 17% порівняно з минулим роком. Це пояснюється активним використанням енергоресурсів як домогосподарствами, так і комерційними підприємствами. Попереду ще кілька тижнів зими. Найближчими днями в Північно-Західній Європі очікуються заморозки, що може ще більше збільшити споживання та вплинути на подальше зростання цін.

Аналітики попереджають про ризик критично низького рівня газових запасів до весни. За словами головного аналітика Global Risk Management Арне Ломанна Расмуссена, ситуація суттєво погіршилася за останні тижні. Зросли не лише короткострокові ціни, а й вартість контрактів на 2026-2027 роки.

Додатковий тиск на ринок може спричинити сезонне технічне обслуговування норвезьких газових об'єктів. Це обмежить постачання у період, коли енергосистема вже перебуває в напруженому стані. Трейдери також уважно стежать за можливими митами США та відповідними контрзаходами, які можуть ще більше підняти вартість імпорту скрапленого природного газу.

Ціна газу для побутових споживачів, які є клієнтами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн за кубометр. Вартість газу у інших постачальників коливатиметься від 7,7 до 9,90 грн за кубометр.

Такі ціни будуть діяти до кінця опалювального сезону.

Зараз ви читаєте новину «В Європі рекордно дорожчає газ: що сталося». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути