Киянка Ольга Куца за 50 грн змінила прізвище на Куценко.
"Через три місяці отримаю новий паспорт, - говорить жінка. - Не знала, що ця процедура така затяжна. Доведеться усі документи змінити: від закордонного паспорта до водійських прав".
Ольга звернулася до одного зі столичних РАЦСів. Написала заяву, заплатила держмито у розмірі 5,1 грн і 45 грн за послуги.
"Хотіла поміняти прізвище ще у 16 років, коли мені паспорт видавали, але тато, коли про це почув, дуже образився. Мені і в школі, і в університеті "куцою" обзивали. Куценко звучить солідніше. До того ж тепер буду однофамілицею мого улюбленого актора Гоші Куценка".
Співробітниця одного зі столичних РАЦСів Валентина Мосійчук каже, що українці час змінюють прізвища після депортації та розлучення.
"Найбільше заяв на зміну прізвища надходить від жінок. Після розлучення вони міняють чоловікове на своє дівоче, - розказує Мосійчук. - Недавно приходив чоловік, якого депортували з Білорусі. Змінював прізвище, щоб зробити новий паспорт. По старому він не має права в'їжджати до Білорусі кілька років, а в Мінську має наречену".
За словами Мосійчук, змінити прізвище та ім'я можна після 16-річчя. Тим, хто бажає зробити це у 14 років, повинен принести дозвіл матері і батька, когось одного з батьків чи опікуна.
"Не мають права змінювати прізвища та імена особи, які перебувають під слідством або мають непогашену судимість, - пояснює Мосійчук. - Держмито скрізь однакове - 5,1 гривень. Якщо людина змінює прізвище вдруге, то заплатить вже 51 гривню. Треба пред'явити паспорт або свідоцтво про народження, принести фотографію, свідоцтва про шлюб або розлучення, квитанцію про сплату держмита".
Жінки, які кілька разів виходили заміж, мають надати усі свідоцтва про розлучення.
"Вчора прийшла жінка, якій 67 років. Просила, щоб ми змінили їй прізвище на дівоче. Двічі виходила заміж, не хоче лишатися на прізвищі другого чоловіка, бо він був гіршим за першого. Пояснили їй, що через зміну прізвища доведеться поміняти пенсійне посвідчення, але вона готова на все", - розповіла Мосійчук.
Каже, сьогодні вже мало хто змінює прізвище через немилозвучність.
"У 2006-2007 роках часто змінювали немилозвучні прізвища. Пам'ятаю, прийшла Наталя Коза. Написала заяву, щоб їй змінили прізвище на Ніколайчук. Це дівоче прізвище її матері. Ми запропонували український відповідник - Миколайчук, але їй таке не сподобалось. Часто батьки, коли оформляють свідоцтво про народження дітей, просять записувати російські імена. Багатьом більше подобається Альона, а не Олена. Просять записати Крістіною, а не Христиною. Не розуміють, що цим створюють проблеми і плутанину для своїх дітей з документами у майбутньому", - зазначила Мосійчук.
Коментарі