
П'ять років тому уряд ухвалив постанову про запровадження мінімальної вартості контрактного навчання, і в 2025 році ця норма почала діяти повною мірою.
В результаті - різке зростання цін на освіту, що, на думку експертів, матиме негативні наслідки для університетів. Зокрема, йдеться про зменшення кількості абітурієнтів, які зможуть дозволити собі навчання за контрактом. Про це йдеться в матеріалі "Економічної правди".
В уряді пояснюють рішення необхідністю припинити ціновий "демпінг" з боку закладів вищої освіти, які занижують вартість навчання для контрактників, покриваючи витрати за рахунок бюджету.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Освіта під загрозою: молодь масово виїжджає з України
"Виявляється, держава бере на себе більшу частину витрат університету, а він демпінгує цінами і на шкоду якості бореться за кількість студентів, бо це збільшує надходження до їх спецфонду", - прокоментував очільник освітнього комітету Верховної Ради Сергій Бабак.
За його словами, з 2020 року уряд поступово підвищував мінімальну вартість навчання. Через повномасштабну війну ці підходи тимчасово призупинили, однак у 2024 році їх відновили, а у 2025 - вартість знову зросла.
У 2025-2026 навчальному році мінімальні ціни встановлять для 38 спеціальностей із 110.
Серед них - найпопулярніші напрямки: "Психологія", "Менеджмент", "Філологія", "Комп'ютерні науки" та "Право". Уряд вважає ці спеціальності "кон'юнктурними", тобто такими, де вже спостерігається перенасичення на ринку праці.
У Міністерстві освіти і науки прогнозують, що у 2025 році до закладів профтехосвіти та закладів вищої освіти подаватимуться до пів мільйона абітурієнтів.
Свої електронні кабінети вже зареєстрували 125 тис. вступників. Для закладів вищої освіти така можливість відкрилася 1 липня, а для профтехів - раніше.
Коментарі