Необхідність закуповувати мінеральні добрива для потреб українського агропрому за кордоном загрожує формуванням негативного торговельного балансу і черговим просіданням курсу національної валюти.
Про це свідчать оцінки економістів і експертів Союзу хіміків України, передають "Вести".
За їхніми розрахунками, 100% переорієнтація на імпортний продукт призведе до девальвації на рівні 35 гривень за долар (за умови дотримання загальноекономічного статус-кво). Чекати цього можна вже в квітні-травні 2018 року, після сезонного піку попиту на мінеральні добрива для весняної посівної.
Як уточнюють в Союзі хіміків, на період весняних польових робіт доводиться близько 70% загальнорічного попиту на мінеральні добрива, які більшість гравців купують у лютому - березні. В разі відсутності вітчизняної альтернативи і недостатніх торговельних бар'єрів для безконтрольного припливу російського продукту весь попит буде покритий імпортом об'ємом близько $1 млрд.
"Наше макроекономічне становище дуже хитке і 1 млрд імпорту - не те випробування, яке може витримати економіка. Ми неминуче зіштовхнемося з просіданням гривні вже в квітні -травні", - вважають економісти.
Зазначається, що в даний час за відкриття імпорту міндобрив виступає проросійське лобі в особі заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Соколова, який називає збереження присутності продукції російського "Єврохіму" на українському ринку обов'язковою умовою розвитку агросектора.
Нагадаємо, що найбільші українські підприємства – виробники міндобрив, що входять до групи Ostchem, зупинили виробництва через брак оборотних коштів і припинення газопостачання в березні 2017 року. Уряд реалізує сценарій перезапуску національної хімічної галузі шляхом постачання газу за рахунок тимчасово зведених коштів ПАТ "Аграрний фонд", у рамках залученої кредитної лінії від "Укргазбанку". До першої декади липня виробництво на всіх найбільших українських хімічних заводах - ПАТ "Азот" (Черкаси), ПАТ "Рівнеазот", ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" - було відновлене. Зараз Держфінінспекція проводить перевірку транзакції про перерахування коштів Аграрним фондом компанії "Статус Трейд", яка була створена для того, щоб уникнути зарахування коштів на обтяжені багатомільйонними боргами заводи.
Коментарі