
- У читанні людина шукає бодай щось – інформацію, емоцію, історії. Усе, що треба я знаходжу в інших джерелах. Про себе можу сказати, що майже зовсім перестав читати. Маю улюблену анекдотичну відмазку – "чукча не читатель – чукча писатель". Мені просто не цікаво. Єдиний мій інформаційний простір – інтернет, - каже письменник Юрій Іздрик.
Остання його книга "Underword" (збірка філософської прози й поезії, видана у форматі авторського мистецького альбому з текстами, колажами та фото автора).
Gazeta.ua поцікавилася в прозаїка та поета Юрія Іздрика чи стало зараз менше читаючих українців. Які тенденції він спостерігає в літературному просторі і якщо вже брати до рук книгу, то яку саме.
Уживаю літературу як делікатес. Якщо вже руки доходять до книжки – перечитую улюблені шматки. Роблю це не поспіхом – у дуже маленьких дозах.
Пелєвін і Набоков. До них найчастіше повертаюся. Слідкую за новими текстами Пелєвіна. Хоча остання книга мені не подобається. Нецікаво стало. Волію повертатися до "Чапаева и пустоты", ніж читати останні його книги. Завдяки інтернетові слідкую за тим, що друкують друзі. Дуже подобається колумністика Жадана і Прохаська. Не зважаючи на те, з якого приводу писаний текст, ти знаєш, що це кайф.
Серед моїх друзів також стало менше читаючих. Це переважно моє покоління. До того ж люди з віком перестають читати. До цього просто руки не доходять. Треба займатися родиною, треба заробляти на хліб і так далі. А читають люди переважно в юному віці. Це такий сплеск, що з роками минає майже у всіх. А в мене додається щось професійне. Коли ти працюєш редактором і постійно читаєш стільки текстів, то стомлюєшся від цього.
Майже щодня "друкую" щось у своєму ЖЖ або на сторінці у Facebook. Цей спосіб публікації, коли текст від автора до читача йде лічені секунди, - нова форма і спілкування, і читання. Ти знаєш, що за стрічкою ЖЖ сидить реальна людина.
Тенденція до вибору коротких текстів спостерігається, але ця тенденція – багатолітня. Не бачу в цьому якихось кардинальних змін. Давно побутує твердження - хочеш написати бестселер, то він має бути 100 сторінок і бажано "poket-book". Це пов'язано з ритмом нашого життя, побутовими змінами. Це клаптиковий підхід. І щодо читання він характерний саме молоді. Клаптиковість світогляду. Але я не бачу в цьому якоїсь проблеми чи трагедії. Завжди так відбувається.
Масовий читач завжди орієнтується на бренди – прізвище автора, ім'я кіногероя, персонажа світського скандалу. Але і що з того. А не масовий читач однаково буде шукати свої делікатеси на верхніх поличках.
Порадить хто почитати якусь книгу – рідко прислуховуюся. Не тому, що людям не вірю, а тому, що боюся розчаруватися в них.
Інколи раджу почитати Блаженного Августина. Але це не означає, що її кожен має прочитати.
Із нового за 2012 рік прочитав дві книги в рукописі. До "Піца "Гімалії" Ірени Карпи писав передмову. Друга – Оксани Форостини "Duty Free". Книга хитро написана від імені чоловіка.
Коментарі
3До того ж люди з віком перестають читати.
чушь полная... если издрику некогда, мне всегда есть когда, даже сейчас когда забот полон рот.. не надо обощать
Дебилы вообще никогда не читают...
Цілком вірно. Ми всі читали і будемо читати.