Місія Міжнародного валютного фонду працювала в Києві 10–26 вересня. Поїхала, не домовившись про подальшу програму для України.
"Обговорення нової трирічної програми підтримки триватиме, — йдеться в заяві фонду. — Обґрунтована податкова й кредитна політика, гнучкість обмінного курсу призвели до зменшення зовнішніх і внутрішніх дисбалансів. Проте темпи зростання занизькі, щоб скоротити розрив між Україною та сусідніми державами. Його стримують слабке бізнес-середовище, недоліки в законодавчій системі й наскрізна корупція. А також те, що у великих галузях економіки домінують неефективні держпідприємства й олігархи".
Попередню 14-місячну програму МВФ для України затвердили 19 грудня торік. Обсяг — $3,9 млрд. $1,4 млрд Фонд виділив одразу. Перегляд програми планували на травень. Але транш не надали через дострокові парламентські вибори. Тепер влада прагне нової три-чотирирічної програми співпраці до кінця року.
— Кредитори хочуть почути чітку позицію українського президента та всієї влади стосовно олігарха Ігоря Коломойського й Приватбанку (колишній власник хоче $2 млрд компенсації через націоналізацію фінустанови 2016-го. Тоді державі довелося вкласти в неї $5,5 млрд щоб уберегти найбільший банк країни від закриття. — ГПУ), — вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса, 37 років. — Українська влада має позбавити Ігоря Валерійовича впливу на політику. Також важливо зберегти незалежність Національного банку. Без МВФ перспектива дефолту для України стає дуже реальною. Наступного року маємо виплатити одну з найбільших сум за зовнішнім боргом. Без нового траншу не зможемо цього зробити.
— Фонд чекає остаточної версії держбюджету — чи не буде завеликий дефіцит. Не має перевищити безпечну норму у три відсотки внутрішнього валового продукту, — говорить економіст Андрій Новак, 46 років. — Статті доходів мусять бути реалістичні, а витрати — не роздуті. Це збалансована економіка.
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2020 рік у першому читанні з дефіцитом трохи більше двох процентів. Кредитори хочуть переконатися, чи не внесуть негативних правок.
За чинною програмою співпраці із МВФ до кінця року отримаємо 2 мільярди доларів. Київ розраховує, що нова угода буде на 5–6 мільярдів за три роки. Це реальна перспектива.
Коментарі
1