— В Україні багато сил, які виступають проти реформ і боротьби з корупцією. До них належать Росія та олігархи, — каже держсекретар США 59-річний Ентоні Блінкен після переговорів із президентом України 43-річним Володимиром Зеленським 6 травня.
Зустрівся також із народними депутатами, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та предстоятелем Православної церкви України Епіфанієм. Поклав квіти до Стіни пам'яті полеглих за Україну біля Михайлівського Золотоверхого собору й провів відеоконференцію з громадськими активістами. Блінкен — перший високопосадовець адміністрації президента США Джо Байдена, який відвідав Україну.
— Боротьба з корупцією є вирішальною для покращення життя українського народу. Ми також обговорили проблеми незалежності антикорупційних органів і необхідність реформи судової влади, — сказав він. — Є й значний прогрес — земельна реформа, запуск Вищого антикорупційного суду, скасування депутатської недоторканності. Український народ хоче бачити не лише ухвалення документів, а й їх виконання.
Росія відвела певну кількість військ, але значна частина залишається на кордоні з Україною. Може за короткий час почати агресію. Ми ретельно спостерігаємо. Розглядаємо посилення допомоги у сфері безпеки для України. Ми також обговорили Мінський процес і намагаємося знайти можливості врегулювання. Однак Росія продовжує відмовлятися від кроків назустріч. Це стосується Криму та Донбасу.
— Підхід, коли країни мають сфери впливу, мав відійти в минуле після Другої світової війни, — говорить Блінкен в інтерв'ю "Радіо Свобода". — Якщо дозволити Кремлю порушувати принципи, це стане сигналом для інших країн, що правила не мають значення. Це рецепт для конфлікту, а не співпраці. Ми виступаємо проти. Розглянемо будь-який запит України щодо надання озброєння. Думаємо над тим, яка додаткова допомога щодо оснащення була б корисною саме зараз.
— Ми також обговорили питання "Північного потоку-2" (газопровід від Росії до Німеччини в обхід України. — ГПУ). Вважаємо, це буде фундаментальний рік відносин між Україною та США, — каже Володимир Зеленський.
— Візит нагадував приїзд ревізора. Під час пресконференції було зрозуміло, що Блінкен невдоволений швидкістю реформ, — говорить експерт-міжнародник 27-річний Ілія Куса.
— Вашингтон хотів звірити позиції з Києвом і встановити контакт нової американської влади з українською. Більше йшлося про те, що має зробити Україна. США прагнуть послабити український олігархат. Для цього потрібні реформи.
Вагомих заяв не було. Відбувся обмін думками. Візит став не дуже приємною подією в політичному житті Зеленського. Та це краще, ніж відсутність контакту взагалі.
— Приїзд Блінкена — вияв солідарності з Україною. Найголовніший підсумок — Україна має сфокусуватися на боротьбі з корупцією, оновленні судової системи та Служби безпеки, — розповідає ексміністр закордонних справ Павло Клімкін, 53 роки. — У найближчій перспективі можемо сподіватися на збільшення військової допомоги від Штатів. Потрібно обговорювати можливість укладання безпекової угоди. Як це зробили ключові партнери Америки — Японія чи Південна Корея. Можливе розміщення елементів американської інфраструктури та військових на території України. Це важливо для нас у боротьбі з російською агресією.
"Блінкен провів менше доби в Києві, але цим надважливим візитом виявив підтримку українському урядові, — йдеться у статті американського видання "ЕйБіСі Ньюз". — Україна стала шостою в переліку країн, які відвідав головний дипломат США перед іншими ключовими союзниками, навіть перед цілими регіонами, за трохи більше як 100 днів адміністрації Байдена".
Коментарі