Рада нацбезпеки та оборони України зібралася 9 червня через кризу в Молдові.
"Проаналізували загрози безпеці в регіоні. Визначили завдання з відслідковування ситуації та заходи реагування у випадку загострення", — пише секретар РНБО 43-річний Олександр Данилюк у "Фейсбуку".
24 лютого в Молдові відбулися парламентські вибори. Соціалістична партія, яка симпатизує Росії, отримала 35 мандатів зі 101. Проєвропейський блок AКУМ здобув 26 місць. Владна Демократична партія Молдови олігарха Влада Плахотнюка — 30. Донедавна її висуванці очолювали уряд, парламент, усі центральні органи влади. При цьому 2015 року Демпартія отримала лише 15,8% голосів. Проте депутати з інших фракції масово перейшли до неї після виборів. Працював підкуп і шантаж кримінальними справами, стверджували журналісти.
8 червня Партія соціалістів і АКУМ об'єдналися в коаліцію. Обрали уряд, прем'єр-міністра Майю Санду. Проте Конституційний суд визнав новий парламент нелегітимним. Начебто той не створив коаліцію вчасно. На це відводять три місяці з офіційного оголошення результатів виборів 9 березня, за законом. Суд вирішив — досі рахували неправильно. Мовляв, слова "три місяці" вжито фігурально, а насправді треба рахувати 90 днів — тобто 7 червня термін сплив.
Суд закликав президента Ігоря Додона, лідера соціалістів, розпустити парламент. Після відмови передав повноваження президента виконувачу обов'язків прем'єр-міністра Павлові Філіпу.
У країні фактично встановилося двовладдя. Сторони звинувачують одна одну в узурпації. Новий кабмін приніс присягу, але працювати не почав. Підконтрольна старій владі поліція не пускає міністрів до будівлі уряду.
8 червня місцеві ЗМІ показали фрагменти розмови Влада Плахотнюка й Ігоря Додона, зняту на приховану камеру. На ньому обговорюють можливість федералізації Молдови.
— Може втілитися в життя російська ідея федералізації Молдови. Кремль ніколи не приховував, що хоче цього. І щодо нашої країни також, — говорить публіцист Віталій Портников, 52 роки.
— У нормальному розумінні федералізація — об'єднання рівноправних суб'єктів. Це міг би бути шлях до вирішення кризи в Молдові. Але росіяни під словом "федерація" розуміють своє приховане керівництво частиною території іншої держави. У Молдові — це Придністров'я. У нас — Донбас. Якщо поступимося позиціями на міжнародній арені, Кремль втілить у життя свій план. Працює над цим. Намагається створити відчуття втоми від конфлікту в молдавському й українському суспільствах. Щоб симпатії виборців перейшли від популістів до відверто проросійських сил, які відстоюють ідею державності під протекторатом Москви.
— Нам потрібна європейська демократична Молдова. І зовсім не пасує перспектива нового російського плацдарму, що створюватиме загрозу для українського півдня, — каже міністр закордонних справ Павло Клімкін, 51 рік. 11 червня до Кишинева прибув український дипломат Віктор Крижанівський, який відповідає за координацію зусиль із Придністровського врегулювання.
Коментарі