Рік тому Верховна Рада проголосувала за медичну реформу. Відтоді вона потроху проростала крізь застарілу совкову "систему наркома Семашко", а на всю країну лунали голоси ворогів реформи.
У цьому хорі злилися і кремлівський "Опоблок", і нібито майданівські Ольга Богомолець (очолює комітет Верховної Ради з охорони здоров'я. — ГПУ) та Олег Мусій (міністр охорони здоров'я у лютому-жовтні 2014 року. — ГПУ). Всіх їх об'єднувало категоричне несприйняття "засланої американки" Уляни Супрун і "непридатної до наших умов" західної медреформи. І от нарешті перші кошти від Держлікслужби прийшли "слідом за пацієнтом", ще далеко не в повному обсязі. Тепер можна поглянути, як це виглядає реально.
Розкажу власний досвід зіткнення з медреформою. Місце дії — містечко на Черкащині. Населення до 20 тисяч душ. У Центрі первинної медико-санітарної допомоги працюють 18 терапевтів і педіатрів, або ж по-новому сімейних лікарів, 36 медсестер, ще водії "невідкладки" та прибиральниці. Зарплата лікарів у старій системі — 4–5 тисяч, головлікарки — максимум до 7. Платню медсестер і водіїв соромно й озвучувати.
Несподівано кожному лікарю приходить нефіксована "зе пе", а оплата від Держлікслужби за кількість пацієнтів, які уклали з ними контракти на обслуговування. І виявляється, "брудними" хтось заробив за місяць нечувані раніше 60–70 тисяч, а хтось — ні копійки. Але на вулицю нікого не виставляють: півміста ще не уклали угоди, тож цих "несвідомих пацієнтів" розкидають порівну поміж непопулярними лікарями, і навіть їм дістанеться значно більше, ніж раніше.
Лікарі з першої зарплатні по-новому збільшують платню всім медсестрам для початку втричі, водіїв і прибиральниць теж не забувають. Ще з першого нового доходу скидаються на спільні витрати: опалення, світло, бензин. Нарешті вирішують проблему "е-медицини": всі попередні роки "центр" суворо вимагав комп'ютеризувати роботу лікарні, от тільки комп'ютери ніхто не поспішав купувати. Тож тепер доктори скидаються і закуповують 10 нових ноутбуків — більш як отримали за попередні 20 років.
І от після всіх витрат лікарі рахують свій чистий дохід. Суми залежать від числа укладених контрактів, починаються від 10 до 12 тисяч. І це ще неповна виплата, наступного місяця за такого ж розподілу очікується "мінімалка" від 16 тисяч гривень. Нагадую: на медреформу не виділяли жодної копійки додаткових коштів. Це виключно зміна правил розподілу тих, які вже були в бюджеті цього року.
Отак у реаліях провінційної Черкащини "заслана гамериканка руйнує нашу прекрасну медицину". Чи всі задоволені? Уявіть, ні!
Хірурги, лори, гастроентерологи й інші профільні фахівці виявляється ображені тим, що "прості" терапевти тепер отримують більше за них. А все просто — Рада поки що не ризикнула поширити медреформу на вторинну та третинну ланки. Цікаво, як скоро в цих лікарів обурення "несправедливою медреформою" перейде в раціональне мислення. І простий розрахунок: скільки ж вони отримуватимуть, якщо вимагатимуть від парламенту "американської" реформи для себе? Як тільки це станеться, в медицині розпочнеться справжня Революція гідності. Як пацієнт, я сподіваюся до цього дожити.
Євген Дикий, екс-командир роти батальйону "Айдар", директор Національного Антарктичного наукового центру
Коментарі