— До фінансової кризи охочих отримати закордонний паспорт було значно більше. Пік звернень припадав на середину літа та кінець року у розпал відпусток і канікул, — каже 48-річний Михайло Гуцалюк, виконавчий директор Державного центру персоналізації документів МВС України. — На вулиці Саксаганського, як за радянських часів, стояла цілодобова черга, люди переписували по руках номери.
Полудень вівторка. У залі очікування центру на вул. Леніна, 64 у столичному мікромасиві Бортничі на стільцях сидять четверо жінок. Двоє чоловіків подають документи операторові.
— Ми продумали алгоритм руху відвідувачів до кількох сотень кроків, — Михайло Гуцалюк показує приміщення на першому поверсі. — Людина прийшла сюди, речі — в гардероб, документи — у вікно подачі. Зібралася черга більш як п"ять відвідувачів, монітор автоматично підказує, яке додаткове вікно відкрилося. Ще кілька кроків по коридору — і вас уже фотографують на закордонний паспорт на автоматизованому робочому місці. Тут усе під рукою: чи ксерокопії зробити, чи у касі банку сплатити вартість виготовлення документа, чи кави випити у кафетерії. Відвідувач затримується у центрі на 20 хвилин.
Міжрегіональний центр видачі паспортних документів створено у тісній співпраці з вітчизняним Консорціумом "ЄДАПС", який розробляє та впроваджує автоматизовані системи обліку та управління інформацією в усіх сферах державної і виробничої діяльності. Відкритий уже рік. Прийом документів, оформлення та видача паспортів проводиться працівниками Міністерства внутрішніх справ. За цей час видали близько 11 тис. закордонних паспортів.
— Звертаються не лише кияни, — каже виконавчий директор. — Приїжджають люди з регіонів, бо, виявляється, дешевше заплатити за квиток до столиці й оформити документ тут, аніж бігати різними інстанціями й чекати на нього два-три місяці у загальній черзі. Побільшало й тих, хто не зареєстрований, а лише працює у столиці. Ще одна категорія відвідувачів — українські заробітчани. Їх найбільш приємно дивує те, як тут за високим європейським стандартом налагоджено роботу: комфортно, оперативно і без черги. Приходять люди і за другим закордонним паспортом. Буквально цього понеділка видали документ Костянтинові Ліорелу. Чоловік уже побував у 125 країнах.
Закордонні паспорти у центрі виготовляють за робочі місяць, декаду та три дні. Коштує це 343, 862 і 1205 грн відповідно. Терміново — за три доби — оформили близько 3 тис. документів.
За добу можете видати паспорт?
— Технічно можемо. Цього літа спеціально проводили експеримент. За 10 годин персоналізували дані й надрукували 322 закордонні паспорти. Але люди все одно отримали їх через три дні, бо в законодавстві, яким керується в роботі наш центр, немає такого терміну, як доба.
А продовжити робочий день?
— Проектна потужність підприємства розрахована на оформлення 400 закордонних паспортів за добу. Поки що ми справляємося із замовленнями. Якщо виникне така необхідність, готові відкрити додаткові автоматизовані місця і навіть працювати у вихідні.
Який рівень захисту нового закордонного паспорта від підробки?
— Найвищий. У базі даних Інтерполу зараз 70 тисяч підроблених українських закордонних паспортів старого зразка — зі вклеєною фотокарткою. І жодного нового зразка, із лазерним гравіюванням на полікарбонатній сторінці та іншими захисними елементами. Це відзначили і представники Єврокомісії, які нещодавно побували у нас із візитом. Їх цікавили нюанси перевірки документів, які громадяни подають на оформлення закордонного паспорта, яка на підприємстві система безпеки й обліку бланків суворої звітності. Зауважу, що друк такого документа є найдешевшим у світі. Якби і внутрішні паспорти мали стільки ж рівнів захисту, то це була б суттєва протидія злочинцям, які використовують та виготовляють підробні документи. Саме Консорціум "ЄДАПС" розробив проект паспорта співробітника Інтерполу. Із цим документом уповноважена особа може оперативно потрапити у будь-яку країну. На асамблеї Інтерполу в Сингапурі такий паспорт отримали президент, генеральний секретар та члени виконавчого комітету організації. Згодом їх матимуть й українські співробітники. Тобто технології консорціуму визнані світовими організаціями, що ставлять найжорсткіші вимоги до вірогідності документів.
Як знайти
Київ, мікромасив Бортничі,
вул. Леніна, 64,
телефон: +38 (044) 593 61 73
сайт: www.passport-ua.org
Транспорт:
Маршрутка N104 від метро Харківська, автобус N104 від метро Бориспільська
Коментарі
5