Колишній службовець Агентства національної безпеки та Центрального розвідувального управління США 32-річний Едвард Сноуден не проти повернутися до Америки. Про це 6 вересня пише німецьке видання "Шпігель".
У США Едварда Сноудена звинувачують у розголошенні секретної інформації зі сфери національної безпеки. Влітку 2013-го передав виданням "Вашингтон Пост" і "Ґардіан" документи про електронні системи стеження американських спецслужб за інформаційними системами країн Європи. Американська влада наполягає, аби Сноуден постав перед судом за звинуваченням у шпигунстві.
Торік Росія єдина погодилася надати екс-службовцю тимчасовий притулок. Доти 21 країна світу відмовилася його приймати. 31 липня термін дії дозволу на перебування Сноудена в Росії збіг. Чи погодиться влада на повторний — невідомо.
"Сноуден піддав сильній критиці обмеження свободи мислення в Росії. "Політичною помилкою" і "в корені неправильним" американець вважає контроль за інтернетом. Тому хотів би залишити місце свого вигнання", — стверджує "Шпігель".
— Таких, як Сноуден, у Росії багато. У потрібний момент вони виринають з інтерв'ю десь на "Раша Тудей". Розповідають, як країни Заходу "загнивають", — каже політолог 26-річний Антон Барбашин. У 2014-му він переїхав із Росії до столиці Польщі Варшави. — Сноуден неодноразово заявляв, що ніколи не планував переїжджати в Росію. Це збіг обставин. Бо його паспорт анулювали, коли перебував у Москві. Весь час проживання в РФ Сноуден критикував її. З одного боку — через обмеження свободи в інтернеті. З другого — через негативне ставлення влади до нетрадиційних статевих стосунків. На певному дипломатичному рівні натякав, що не погоджується з політикою офіційної Москви. Тому і не проти повернутися до США. До того ж він не знає мови. Це теж не додає оптимізму.
Сьогодні для Росії він залишається таким собі "корисним ідіотом". Товаришем, який ефективно підриває репутацію США. Та й загалом західного світу, що, за його словами, дуже поганий. Дволикий, неоднозначний, за всіма шпигує. А Кремль — чистий і хороший, адже прийняв борця за свободу слова. Москва доволі ефективно використала Сноудена — взамін на гарантії безпеки. І він продовжує просити в неї притулку. Бо навіть технічно не може залишити межі країни. У Штатах на нього чекає суд. Із будь-якої країни Європи його депортують. Тому Сноуден "прилип" до Москви надовго.
Хоча іноземцям дійсно складно прижитися в Росії. У Москві й Санкт-Петербурзі їм ще комфортно. В інших регіонах — проблемніше. Перш за все, через мову. Сьогодні в Росії працюють близько 11 мільйонів іноземців. Із них десь півтора — з країн Заходу. За останній рік близько 500 тисяч залишили країну через падіння рубля і неприйнятний політичний курс Кремля.
Коментарі