— Минулого тижня побував у відрядженні в Грузії й відвідав, зокрема, Будинок юстиції у Тбілісі. Що більше вивчаю досвід реформ у Грузії, то більше переконуюся, що нам є чого в них повчитися, — розповідає Василь ФУРМАН, 41 рік, голова Черкаської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність". Наприкінці липня він побував з робочою поїздкою у Грузії.
— Будинок юстиції в Грузії — це зразок того, як можна протягом короткого часу переломити багаторічну корумповану та забюрократизовану концепцію взаємодії держави з громадянином, — розповідає Василь Миколайович. — Тепер там не держава стоїть на першому місці, а громадянин стає її центром. І так має бути! За нашими мірками, сервіс, який надається громадянам у Будинку юстиції, просто нереальний. Тут в одне ціле зібрано близько 300 послуг. Щодня ту чи іншу послугу отримують від 40 до 60 тисяч громадян. Люди не вимушені оббивати пороги держструктур, бо тут усього за 15 хвилин можуть отримати будь-який документ: починаючи з паспорта, реєстрації народження дитини, візу для іноземців, вид на проживання, акт на землю або купівлі-продажу майна.
Кожен українець, хто оформляв закордонний паспорт, ледве не з жахом згадує цю марудну процедуру. В Грузії ж для отримання закордонного паспорта документи більше не потрібні. У Будинку юстиції роблять фото і за допомогою спеціальної програми автоматично ідентифікують особу. Усе — автоматизовано, швидко, зручно і за помірну ціну або й безкоштовно. Через 10 днів зможете стати щасливим власником закордонного паспорта. За бажанням цей процес можна прискорити до години, коштуватиме це приблизно 500 гривень. Такі будинки юстиції є в кожному обласному центрі країни та у великих містах.
Повертаюся в Україну. І одразу ж їду до Центру з надання адміністративних послуг (ЦНАП) у Смілу. Як працює система в нас? Перелік послуг не такий уже й малий — 103. Але жодна з них, звісно, не є миттєвою. І проблема не в тому, що надати цю послугу швидко працівники наших ЦНАПів не можуть. Можуть. Але законодавство зробити їм це не дозволяє. Щоб оформити, приміром, право власності чи оренди земельної ділянки, потрібно обов'язково оприлюднити цю інформацію на сайті міськради. Потім не раніше, ніж через 20 днів, винести це питання на розгляд сесії. Остання, в свою чергу, може переноситися, не розглянути питання й так далі. Словом, процес може затягнутися на місяці. Звісно, якщо не "зацікавити" депутатів розглянути якомога швидше рішення. Така ж ситуація з оформленням паспортів. Передбачений законом термін — 30 днів. Насправді ж це можна зробити протягом одного дня. Що й роблять за винагороду держслужбовці.
Тому вкотре переконався — реформувати роботу наших ЦНАПів за прикладом грузинських можна. Певна річ, це не вигідно багатьом чиновникам, депутатам, які роками вибудовували корупційні схеми навколо надання послуг, дозволів. Усі ці схеми можна подолати тільки вольовим рішеннями центральної виконавчої влади з Києва та місцевими керівниками. Вірю в те, що протягом короткого часу Будинок юстиції, як в Тбілісі, з'явиться і в Черкасах, і в Смілі, і в Умані.
Ми з керівником Смілянської організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", першим заступником мера Сміли Андрієм Шовкуном спілкувалися на цю тему неодноразово. І дійшли до того, що на законодавчому рівні потрібно:
— закріпити строки надання послуг,
— надати працівникам ЦНАПів право користуватися всіма наявними реєстрами,
— внести зміни до норм, що стосуються надання дозволів через розгляд сесії. Тобто, якщо немає законодавчо встановлених обмежень, такі дозволи потрібно надавати автоматично.
Знаю, що й обласне керівництво зацікавлене в тому, щоб наші Центри з надання адміністративних послуг працювали не гірше, ніж грузинські. Щоб питання виділення землі та погодження інвестиційних проектів державними органами вирішувалося протягом тижня. Адже що простіше й доступніше буде механізм надання послуг, то більше від цього виграють не тільки люди, а й регіон загалом. Економіка запрацює, з'являться робочі місця, збільшаться надходження до бюджету.
Коментарі