Президент України Володимир Зеленський виступив на Мюнхенській безпековій конференції 15 лютого.
Його непокоїть, що питання Криму жодним чином не обговорюється. Півострів анексувала Росія. Про це він сказав двічі — під час виступу і відповідей на запитання. Чи мають цю проблему обговорювати в рамках "нормандського формату" (переговори між лідерами України, Німеччини, Франції та Росії. — ГПУ), чи для цього має бути запроваджений додатковий — це, за словами президента, не принципово. Принципове інше: тема Криму має бути в міжнародно-політичному порядку денному.
Понад 200 українських громадян, серед них і військовополонені, перебувають в ув'язненні на окупованих територіях і в Росії. Понад 100 жителів Криму, переважно кримських татар, ув'язнені. Ці факти навів президент у виступі. Зазначив, що потрібен діалог і обмін "всіх на всіх". Проте не дав належної кваліфікації цим фактам. А вони свідчать, що Росія провадить політику державного тероризму — залякування, ув'язнення, тортури, використання заручників з метою досягнення політичних преференцій. Про це треба говорити чітко і голосно.
Криза міжнародної безпеки, утвердження "права сильного в ХХІ столітті" — цього питання президент торкнувся двічі. Спершу, цитуючи німецького канцлера Анґелу Меркель, він сказав про "уламки системи міжнародної безпеки". Далі, що міжнародні угоди самі по собі нічого не варті. Наголосив, що є лише дві реальні гарантії безпеки: ядерна зброя і членство в Північноатлантичному альянсі. Якщо зіставити обидва судження, то вирішення безпекової проблеми є лише одне — посилення НАТО і вступ України до нього.
Президент нагадав учасникам конференції, що війна на Донбасі — це війна в Європі. Вочевидь, він вважає, що це сильний пасаж у його виступі. Ні, пане президент, це слабкий пасаж. Бо ви не сказали, з ким воює Європа. Росію знову не назвали агресором.
Вибори на окупованих територіях відбудуться водночас із місцевими в усій Україні восени, каже Зеленський. Для цього, мовляв, потрібно досягти припинення вогню, також Україна має отримати контроль над українсько-російським кордоном. Але на окупованих територіях провести вибори за українським законодавством неможливо. Як і контролювати українсько-російських кордон, якщо на Донбасі залишатимуться перший і другий армійські корпуси, створені РФ. Чи розуміє це президент? Звісно, розуміє. Але залишається питання: що обере Володимир Зеленський — зустріч із реальністю, чи спробу ошукати український народ?
Коментарі