Кабінет Міністрів затвердив законопроект про внесення змін до законів "Про місцеве самоврядування" та "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних і міських голів".
Уряд пропонує надати радам право двома третинами голосів висловлювати недовіру і відправити у відставку мерів, якщо депутатський корпус не згоден із їхньою політикою. При цьому позачергових виборів голови не оголошуватимуть, а його обов'язки до кінця каденції виконуватиме секретар ради.
— Запропоновані зміни мають політичний підтекст, — коментує керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, 45 років. — Контролюючи більшість місцевих рад в Україні, Партія регіонів хоче мати важіль впливу на тих міських і сільських голів, які опиратимуться її волі. Правова логіка в цьому є, бо місцеву політику мають здійснювати голова і рада разом. Якщо вони не можуть домовитися, це ненормально. Таке протистояння може зашкодити громаді. Але після ухвалення цих змін політично неугодні новій владі голови опиняться під ударом. З ними або розправлятимуться, або робитимуть слухняними.
Зараз рада може відправити голову у відставку, якщо той порушив закони, права і свободи людей, припинив громадянство. Також неналежно здійснював свої повноваження або суд визнав його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголосив померлим. Скасування позачергових виборів у разі відставки голови суперечить Конституції. У такому разі позбутися голови можна на другий день після виборів.
Якщо між головою і радою виник конфлікт, треба звертатися до першоджерела влади — виборців. І за результатами місцевого референдуму у відставку має піти той, хто програє.
Коментарі
2