Керівник Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 47 років, вважає, що "регіонали" вже не є партією одного мільярдера. Зараз вони — партія великого капіталу. Тому фінансово з ними ніхто не зможе тягатися.
Як ви оцінюєте передвиборний список "регіоналів"?
— На мегаблок президента вони відповіли мегапартією. З кожними виборами "Регіони" включають до свого списку все більше представників малих партій. Це надає їм більшої координованості, керованості, солідності.
Перша п"ятірка свідчить про те, що в Партії регіонів замість директорів підприємств на перший план виходять професійні політики, які й будуть її речниками у виборчій кампанії. Залучивши Богословську та Шуфрича, "регіонали" хочуть підкреслити ідеологічну різнобарвність свого списку. Взагалі, з їх програми випливає певний крен у бік соціал-демократії.
Богословська, Шуфрич, Кінах, Васильєв, Коновалюк покинули свої партії, де вони були лідерами, і пішли до списку "регіоналів". Це крок до партійного укрупнення і поступового відмирання дрібних партій?
— Ця тенденція неминуча. Можливо, ще деякий час малі партії будуть зберігатися, але перспективи в них нема. Хоч я не певен, що всі виборці, які голосували на минулих виборах за "Віче", 30 вересня проголосують за Партію регіонів. Але позиція Богословської певним чином вплине на їхній вибір. Враховуючи, що більшість голосів "Віче" набрало у східних і південних областях, технологи ПР намагалися таким чином сконцентрувати навколо партії абсолютну більшість антипомаранчевого електорату.
Саме тому до списку включений Шуфрич. Він дуже критично ставиться до "Нашої України", як Інна Богословська — до Юлії Тимошенко. Ця особиста політична мотивація і використовуватиметься в передвиборній кампанії.
Сергій Головатий довгий час позиціонував себе націонал-демократом: був у Народному русі, потім — у БЮТі, "Нашій Україні". І раптом опинився у списку "регіоналів". Чим це можна пояснити?
— Я назвав би це пристосуванням. Головатий завжди був самостійною фігурою, з ким би не йшов на вибори. Думаю, "регіонали" вдячні йому за ту роль, яку він зіграв під час політичної кризи. У нього й раніше були непрості взаємини з командою Ющенка. І під час політичної кризи його відхід від "Нашої України" був неминучим. Інша річ, до кого він відійшов. З його боку це можливість протягом ще якогось часу залишатися в українському політикумі.
Чому до списку Партії регіонів не потрапили "об"єднані есдеки" Леонід Кравчук і Віктор Медведчук?
— Кравчук міг би підсилити їхній список. Але додаткових голосів він не додасть. Виборці "есдеків" і так проголосують за "регіоналів". Їм потрібні молоді активні агресивні речники. Таку роль від соціал-демократів буде відігравати Шуфрич. До того ж його особистий рейтинг вищий, ніж рейтинг Кравчука. Леонід Макарович — поміркована людина, при потребі може вести подвійну гру. А "регіоналам" потрібна єдина команда.
Богатирьова, Чорновіл, Богословська і Шуфрич стануть "колективним Кушнарьовим"
Постать Медведчука могла зіграти негативну роль, бо він має сильний антирейтинг. До того ж частина "регіоналів" і сам Янукович не можуть вибачити Медведчукові його поведінку під час президентської кампанії 2004 року. У відповідальний критичний момент він коливався і не зміг забезпечити перемогу Віктору Федоровичу.
По-різному склалася доля перебіжчиків з помаранчевого табору до правлячої коаліції. Колишній баскетболіст Олександр Волков — у прохідній частині списку, а екс-"бютівця" Олександра Ковтуненка зовсім нема. Чому так?
— Волков одним із перших з "Нашої України" перейшов до антикризової коаліції — ще влітку минулого року. Це відома і популярна у спортивних колах особа, має міжнародні зв"язки. Його можна використати в іміджевих цілях. Він прогнозований і не грається в політичні ігри. До того ж серед "регіоналів" у нього безліч знайомих.
Щодо Ковтуненка, то навесні розглядалася можливість включення його в список, як і інших "перебіжчиків". Десь у третій сотні, на межі прохідної частини. Але багато "регіоналів" пам"ятають ідеологічну позицію Ковтуненка у БЮТі. Він був одним з найактивніших і найагресивніших противників їхньої партії. Тому "регіонали", очевидно, вирішили, що такі люди, які зрадили один раз, можуть зробити це і вдруге, і втретє...
Досить високе місце — 17-те — у колишнього генпрокурора Геннадія Васильєва. Чому він повернувся, а його прийняли назад?
— Він нікуди від донецьких і не відходив. Просто спробував розкрутити власний політичний проект — партію "Держава". Як Коновалюк — Трудову партію. Але із цих спроб нічого путнього не вийшло. І тому обидва вирішили, що досить, погралися — треба повертатися до рідного лона. Тим паче, що зараз це — партія влади, до якої вони близькі за історією, програмами, політичними зв"язками.
Взагалі, ієрархія списку "регіоналів" дуже цікава. Символічні обличчя минулих перегонів — "червоних директорів" Скудара, Богуслаєва — вивели до другої десятки. Зараз більше уваги до ідеології, до публічної, а не статусної ролі. А той факт, що у списку з"явилися такі люди зі статками, як Васильєв, Хмельницький та інші, свідчить, що нині партію фінансуватиме не тільки Ахметов.
Чим відрізняється список Партії регіонів від "Нашої України — Народної самооборони" та БЮТу?
— У Партії регіонів і НУ-НС чимало кандидатів, які займають високі місця в ієрархії державної влади. Але з точки зору статусності з "регіоналами" ніхто не може конкурувати. У їхньому списку чимало діючих міністрів, понад 200 народних депутатів. У Блоку Юлії Тимошенко, навпаки, є яскравий харизматичний лідер, є кілька хороших орговиків, але сильної команди професіоналів немає.
Ще один фактор: "Регіони" вже не є партією одного мільярдера. Зараз вони — партія великого капіталу. Тому фінансово з ними ніхто не зможе тягатися.
Крім того, Партія регіонів зробила ставку на посилення свого публічного потенціалу. Після загибелі Кушнарьова була проблема з речником. Сьогодні вони будуть робити "колективного Кушнарьова". Його роль виконуватимуть Богатирьова, Чорновіл, Богословська і Шуфрич. У передвиборній агітації кожна політична сила апелюватиме до свого електорату. Тож Партія регіонів зробила технологічно правильний хід. Бо обличчя її першої п"ятірки абсолютно адекватні її ідеологічному образу.
Коментарі
1