Міжнародний валютний фонд за кілька тижнів відрядить в Україну місію для обговорення співпраці. Про це сказав директор європейського департаменту установи 64-річний Пол Томсен у Вашингтоні 18 жовтня. Там пройшли збори фонду і Світового банку. Сюди прибула також українська делегація.
— Є величезні зміни в діяльності Національного банку. Його незалежність необхідно зберегти, — розповів Пол Томсен. — Важливі структурні реформи — ринок землі, подолання корупції, відкриття економіки. Їхня мета — підвищення продуктивності. В Україні багато монополізованих структур. Держава досягла значного рівня економічної стабільності за останні роки. Але може добитися кращих результатів.
Попередню 14-місячну програму МВФ для України затвердили 19 грудня торік. Її обсяг — $3,9 млрд. Одразу виділив $1,4 млрд. Перегляд програми планували на травень. Але траншу не надали через дострокові парламентські вибори. Тепер влада прагне нової тривалої програми співпраці до кінця року.
— Сподіваюся на хороший результат, коли приїде місія, — говорить міністр економіки України 44-річний Тимофій Милованов 19 жовтня після повернення з Вашингтона. — Київ виконав практично все, що очікують. Український парламент прийняв майже 70 законопроектів за останні п'ять тижнів. Багатьох чекали роками. Фонду потрібен час, аби їх вивчити.
— Чи успішними були переговори українських чиновників і представників фонду, побачимо за рішеннями місії. Важливим критерієм для МВФ є ухвалення бюджету на 2020 рік. Дефіцит має бути менше 3 відсотків, а дохідні та витратні статті — реалістичні, — каже економіст Андрій Новак, 46 років.
— Також для МВФ важливо, як проходитиме приватизація в Україні. Адже наш уряд заклав у бюджет лише 5 мільярдів гривень доходу від неї. Тож є ризик, що масштабної приватизації не буде. У проекті бюджету немає й статті доходу від відкриття ринку землі, який має запрацювати з 1 жовтня наступного року.
Нова програма співпраці з Міжнародним валютним фондом буде триваліша, ніж попередня — на три-чотири роки. І на більшу суму — від $5–7 млрд, кажуть політики.
Коментарі