3 серпня у Москві на Пушкінській площі зібрався мітинг за чесні вибори до міської думи. ОМОН і Російська гвардія під час розгону затримали понад 1 тис. людей. До акції долучилися 2 тис. протестувальників у Санкт-Петербурзі. Там затримання були поодинокі.
27 липня росіяни вже намагалися відстояти чесні вибори до столичного парламенту, заплановані на 8 вересня. Тоді арештували майже 1,5 тис. людей
Причина протестів — відмова у реєстрації для 18 опозиційних кандидатів. Серед них — голова Партії змін Дмитро Гудков, юрист Фонду боротьби з корупцією Любов Соболь. Останню 3 серпня затримали однією з перших, до офіційного початку акції. Арештували кореспондента російського телеканалу "Дождь" Володимира Роменського та журналістку "Ведомостей" Олену Ваніну та близько 50 неповнолітніх.
"Швидка" 12 разів виїжджала на мітинг, п'ятьох людей госпіталізували. Арештами в центрі Москви керував колишній полковник українського "Беркута" Сергій Кусюк. Брав участь у спробах розігнати Майдан. Після Революції гідності втік до Росії.
"Москвичі не готові миритися зі свавіллям, — пише російський політолог 60-річна Євгенія Альбац для американського видання "Нью Таймс".
— Або мерія скасує вибори 8 вересня і почне всю кампанію реєстрації кандидатів з чистого аркуша, або у вересні влада отримає новий протест. А результати голосування в Московську думу громадяни вважатимуть нелегітимними.
Влада лякала москвичів чутками, що поліцейським роздали патрони. Але Путін розуміє: як тільки в Москві на вулицях проллється кров, Дональд Трамп із Борисом Джонсоном (прем'єр Великої Британії. — ГПУ) не зможуть подати йому руки. І він остаточно переміститься в компанію до президента Зімбабве. Такий кінець влади стане для нього катастрофою".
— Після помаранчевої революції в Україні у Путіна з'явився маніакальний страх вулиці, — говорить політолог Віктор Таран, 41 рік. — Російська влада робила все, щоб нівелювати протестний рух. Дискредитувала його, переконувала населення, що на мітинги виходять одні маргінали, розмивала опозицію. Це фактично унеможливило зміни в державі під тиском простих людей. Путін та його оточення розуміють, що будь-яка поступка дає надію росіянам. Вони усвідомлять, що пікети дієві й виходитимуть на вулиці регулярно. Це — страшний сон глави Кремля.
Тож влада РФ і далі наступатиме на демократичні свободи громадян, розганятиме мітинги. Через безвихідь росіяни можуть відмовитися від мирних протестів і почнеться кровопролиття.
У РФ немає загальнонаціонального лідера, який міг би очолити протестний рух. Маленькі опозиційні організації не мають великого впливу на суспільство. Останні мітинги були фактично стихійними. Більше нагадували бунт, ніж керований протест.
Коментарі