У повноцінних демократіях зараз живе до 16% населення планети. Сполучені Штати торік до них не належали. Як і більшість країн Європи. Такі результати дослідження журналу "Економіст" про стан справ із демократією за 2020-й.
Президент США Джозеф Байден прийшов у Білий дім з обіцянкою перейти в демократичний контрнаступ. Проте автократи не збираються відступати. У день його інавгурації Китай запровадив санкції проти високопосадовців адміністрації Дональда Трампа. За кілька днів до того Кремль кинув до в'язниці Олексія Навального. Розігнав протести на його підтримку. Показово вислав із країни трьох європейських дипломатів, яких звинуватив у втручанні у внутрішні справи Росії. Військові у М'янмі, попри застереження США та Євросоюзу, здійснили переворот і ув'язнили демократично обрану владу.
2021 рік буде важливим у поєдинку автократів і лібералів. Україна й Тайвань — дві держави, що пливуть проти течії в бік свободи. Саме вони визначать, чи спроможна ще Америка диктувати світові свою волю.
Поряд із кожною країною — великий авторитарний сусід. Який вірить, що українці та росіяни, тайванці та китайці — "один народ". Возз'єднання Китаю з Тайванем і падіння української державності стали б перемогами автократії і поразкою вільного світу.
Ані Тайвань, ані Україна не можуть самотужки опиратися Китаю та Росії. Торік у жовтні США ухвалили продати маленькому Тайваню сучасних озброєнь на $1,8 млрд. Військова допомога Україні обмежується скромними $250 млн. Київ повинен вимагати від Вашингтона збільшити її. Ставити питання: чому Туреччина, яка купує російські ракети й демократія в якій суттєво відстає від української, може бути членом НАТО, а ми — ні? Якщо на те є об'єктивні причини, давайте будувати взаємини за прикладом США і Тайваню, Південної Кореї чи Ізраїлю. Бо наша поразка, якщо вона трапиться, стане не тільки нашою. Вона буде для США другим В'єтнамом.
Ближчими роками доля демократії й успіх зовнішньої політики нової американської адміністрації вирішуватиметься в Україні й Тайвані.
Коментарі