Ексклюзиви
середа, 18 квітня 2018 16:20

Як не помилятися при написанні власних назв

Як не помилятися при написанні власних назв
Український правопис вказує чіткі правила написання власних назв. Фото: unn.com.ua

Правила написання власних назв в українській мові мають винятки. Як їх краще запам'ятати радить редактор Аліна Яковлєва з Донецька.

1. Як відмінювати назви населених пунктів

Назви населених пунктів відмінюються, як і загальні назви - місто, село. Тому слід казати "Я живу в місті Києві", "мешкаємо в місті Рівному", "давно не бували в місті Дніпрі".

Порушують це, якщо текст належить до офіційно-ділового чи наукового стилю. У офіційному звіті командир батальйону може написати "відтак ми приступили до проведення операції в місті Волноваха".

Не відмінюються також складені географічні назви: "виїжджаємо з міста Біла Церква", "завтра вирушаємо до міста Великий Устюг", пише liveua.in.ua.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "ДонькА" чи "дОнька" - створили тест на знання українських наголосів

2. Правила написання слова "бог"

"Бог" з великої літери є закономірним і граматично коректним, якщо маємо релігійний контекст. Тобто слова людини, які та вимовляє в церкві, під час моління - коли є акт розмови з Всевишнім. Тоді записують в прямій мові так: "Слава тобі, Боже". Зберігається цей принцип і в непрямій мові: "Вона дякувала Богові за вдалу ідею".

Коли ж ідеться про побутові ситуації, написання слова "бог" з маленької літери не зробить з вас ані грішника, ані невігласа. Адже правильно буде писати саме "Слава богу, я впорався з цим проектом!" або "Та він завжди меле бог знає що". В українськiй мові часте вживання словосполучень зі словом "бог" узагалі призвело до виникнення специфічних вигуків та часток: "бозна", "дастьбі", "боронь боже", "їй-богу".

Винятки - міфічне розуміння слова – пишемо з малої літери: "пантеон грецьких богів", "бог війни", "слов'янські боги".

3. Шевченків, шевченківський, шевченковий, Schevchenko's - як утворювати присвійні прикметники

Писати присвійний прикметник з великої чи з малої літери, залежить від суфікса. Якщо йдеться про суфікс –ів-, -ов-, -ев-, -їв-, -єв-, або –ин-, -їн-, -ін-, то слід писати присвійний прикметник з великої літери. Означуваний іменник - з маленької: Марійчина доповідь, Степанова іграшка, Мамаєва слобода чи навіть Мавчина пісня.

Якщо присвійний прикметник збираєтесь утворювати за допомогою суфіксу -івськ-, -евськ-, -овськ-, -инськ- або–інськ-, -їнськ-, то писати прикметник слід з малої літери. Тому, "шевченківський стиль", "франківський стиль", "бетховенська манера", "жаданівська лірика", але "Шевченкова сестра", "Франкова дружина", "Бетховенова партитура" та "Жаданове інтерв'ю".

Винятки - коли прикметники входять до складу назв, що мають значення "імені когось" або "пам'яті когось". У цьому разі мусимо писати їх з великої літери: "Нобелівська премія", Стусівські читання, Франківська стипендія.

4. Винятком можуть бути усталені вислови "прокрустове ложе", "ахіллесова п'ята", "едіпів комплекс", "дамоклів меч".

Прикметники, які мають в основі кілька особових назв, мають такі правила написання: Ортега-і-Гассет – "ортега-гассетівський". А якщо йдеться про двох людей, то "Ільф" і "Петров" зі словом "стиль", буде "ільфО-петровський стиль".

5. Слово "Мекка" пишеться винятково з великої літери за будь-яких обставин та в будь-якому контексті. Наприклад: "Львів – Мекка для кавоманів".

У мережі піднялася хвиля обговорень через помилки в книжках українською мовою для дітей. Батьки обурились через помилки в дитячих книжках.

Мовляв, дитячої української літератури є удосталь, однак її якість потребує покращення. Тексти написані недолуго і з помилками. Найбільш поширеною помилкою у дитячій літературі назвали русизми. Підкреслюють погану роботу редакторів та непрофесійність авторів. Користувачі Facebook активно коментують добірку.
"Ви ще не читали перли з книжок, яких наносять моїм онукам. Дочка тепер попередньо вичитує все, що в дім попадає. Але, що мені нині видається дивним, що і література, на якій росла я, не кращого ґатунку. Літом покопалися в моїх дитячих книжках і перехрестилася. Мається на увазі українське друковане слово", - написали в коментарях.

Зараз ви читаєте новину «Як не помилятися при написанні власних назв». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

10.10.2011 13:22:10дим80.249.229.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

что то мусора маловато

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути