Минулої середи на річці Гірський Тікич у селі Лоташеве Тальнівського району відкрили гідроелектростанцію. На її відновлення витратили понад 750 тис. грн. Споруда належить асоціації "Новосвіт".
Лоташівську ГЕС запустили 1953 року з потужністю 300 кВт. Пропрацювала вона 15 років. Далі її розкомплектували й частково зруйнували. Відновлювальні роботи розпочали восени 2007-го.
— Тут як після боїв у Сталінграді було: все розвалене, територія поросла бур"яном, — згадує черговий електромонтер Віктор Моключенко, 38 років. — Як відбудовували, то 10 чоловік із села мали роботу. І я працював тут бригадиром. А минулого року спеціально закінчив курси електрика й опанував спеціальність електромонтера з устаткування гідроконструкцій у Стеблівському училищі. Тепер працюю тут із напарником.
Майстер гідроелектростанції 55-річний Юрій Волков каже, що до реконструкції гребля була в аварійному стані:
— Зробили нову арматуру та залили бетоном. Підняли загату на 30–40 сантиметрів. Тепер більше плесо і більше води.
Гребля утворює водосховище, забезпечуючи постійний тиск води. Вона через захисну сітку й регульований затвор сталевим трубопроводом тече до турбіни, над якою встановлено генератор. Він виробляє електрику.
— Щоб запустити в камеру воду, треба підняти щити. Вони перекривають воду між верхнім б"єфом річки (плесо вище загати. — "ГПУ") і турбіною, — пояснюють працівники. — Тут стоять три генератори. Два потужністю 130 кіловат і третій — 160. При 750 оборотах один генератор виробляє 80 кіловат на годину. Якщо працюють усі турбіни, то рівень води в нижній частині б"єфа піднімається на 80 сантиметрів. Під час нересту для дотримання водного режиму запускаємо станцію лише в години пік — уранці та ввечері з 8.00 до 11.00. А коли рівень води достатній, то з восьмої ранку до 23-ї вечора. Управління технологічними процесами здійснюється з центру керування, розташованого на Гордашівській гідроелектростанції за 20 кілометрів від Лоташевого. Контроль за рівнем води у верхньому б"єфі автоматизований. Перепад води між верхнім та нижнім б"єфами 6,5 метра.
За рік ГЕС вироблятиме приблизно 1 млн кВт. Цього вистачить на село в 300–400 дворів.
— Важкі місяці в нас літні, тоді період засухи й менше води, — кажуть на станції. — А сильна вода йде десь починаючи з лютого. Коли дамба не працювала, то деякі сільські городи в березні-квітні затоплювало. 1980-го, 1996-го та 2003-го були такі сильні води, що залило острів на Тікичі.
Кілька років тому в Тальнівському районі на Гірському Тікичі відбудували Гордашівську ГЕС.
— Ця річка колись живила Кривоколінську ГЕС потужністю 324 кіловат. На черзі відновлення цієї гідроелектростанції, — зазначає Волков. — Решти вже не відбудують, бо не лишилося ані гребель, ані приміщень.
Коментарі
1