Ексклюзиви
четвер, 09 липня 2009 21:55

Інститути зменшують кількість бюджетних місць

Автор: фото: Віталій ІВАНЧЕНКО
   У Черкаському політехнічному університеті  черг до приймальної комісії немає
У Черкаському політехнічному університеті черг до приймальної комісії немає

30 червня почали приймати документи до вищих навчальних закладів. Абітурієнтів зараховуватимуть за конкурсом сертифікатів незалежного тестування. Мінімальна кількість балів для подачі документів — 124. Більшість випускників вступатимуть одразу до кількох вузів.

Ірина Маратіна приїхала до Черкас із Дніпропетровська. Обрала лінгвістичний факультет Черкаського технологічного університету.

— Дізналася, що тут навчання коштує 7800 гривень на рік, а в Дніпропетровському університеті економіки й права на такому ж факультеті обійдеться у 10 тисяч, — розповідає. — Засмутилася, бо раніше на сайті Черкаського університету прочитала, що на бюджетну форму навчання набиратимуть 60 осіб. А коли приїхала, виявилося, що за бюджетний кошт навчання на цьому факультеті скасували. Фінансування скорочується у зв"язку з кризою.

Маратіна подаватиме документи в обидва вузи — черкаський і дніпропетровський.

— Минулого року 60 відсотків наших студентів навчалися за державний кошт, — говорить начальник навчального відділу Черкаського політехнічного університету Олег Григор, 42 роки. — Цьогоріч держава зменшила фінансування. Кількість "державних" місць скоротилася.

— Найпрестижнішим вважають фінансово-економічний факультет, — дивиться розцінки Григор. — Тут навчання обійдеться у 8,2 тисячі гривень на рік. Найдешевше здобувати освіту на факультеті хімічних технологій — 5 тисяч гривень.

Торік конкурс на місця за держзамовленням на фінансово-економічному факультеті становив майже п"ять осіб.

Заступник відповідального секретаря приймальної комісії Уманського аграрного університету Юрій Цимбалюк, 33 роки, каже, що традиційно популярними є економічні спеціальності:

Держава замовляє чимало спеціалістів сільського господарства

— Великий попит на "Фінанси і кредит", "Облік та аудит", "Харчові технології та інженерія".

Проте й рік навчання тут коштує найбільше. Наприклад, майбутній фінансист платить 5900 грн, маркетолог — 4900.

— На спеціальності "Лісове й садово-паркове господарство" — 4300 гривень. Але 50–60 відсотків місць тут — бюджетні, — пояснює Цимбалюк. — На агрономії практично всі місця державні. Тому оплата відповідно — нуль. Держава замовляє в нас чимало спеціалістів із сільського господарства. Те саме можна сказати про "Лісівництво".

Проректор вузу Микола Дяченко, 47 років, каже що оплата порівняно з минулим роком зросла лише на відсоток інфляції.

 — Десь на 15 процентів у середньому. Щодо відсотка бюджетних місць на цей рік чекаємо офіційного листа з Міністерства аграрної політики.

Торік на 1000 осіб, що вступили, припадав 51% державних місць.

— Зараз спеціаліст із сільського господарства має реальні шанси працевлаштуватися. До нас кілька років поспіль приїздять керівники аграрних та переробних підприємств. Шукають фахівців, — додає Дяченко.

Випускники підготовчих курсів перестали бути пільговиками

— Цього року Міністерство освіти виключило з пільгових категорій абітурієнтів-випускників підготовчих відділень та медалістів, — говорить 32-річний юрист Михайло Швець із черкаської юридичної компанії "Ліга".

Поза конкурсом зможуть вступити: сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (віковий ценз збільшено до 23 років); інваліди І та ІІ груп до 18 років; діти військовослужбовців при вступі до військових ВНЗ; діти працівників правоохоронних органів, котрі загинули при виконанні службових обов"язків; діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, а також діти гірників та рятувальників, котрі загинули на шахті ім. Засядька; учасники міжнародних олімпіад; чорнобильці.

На сайті vstup.info Міносвіти представило нову інформаційну систему "Конкурс". До бази внесені всі ВНЗ України. Тепер можна стежити за конкурсом у вузі, куди абітурієнт подав документи на вступ.

Зараз ви читаєте новину «Інститути зменшують кількість бюджетних місць». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути