30 червня почали приймати документи до вищих навчальних закладів. Абітурієнтів зараховуватимуть за конкурсом сертифікатів незалежного тестування. Мінімальна кількість балів для подачі документів — 124. Більшість випускників вступатимуть одразу до кількох вузів.
Ірина Маратіна приїхала до Черкас із Дніпропетровська. Обрала лінгвістичний факультет Черкаського технологічного університету.
— Дізналася, що тут навчання коштує 7800 гривень на рік, а в Дніпропетровському університеті економіки й права на такому ж факультеті обійдеться у 10 тисяч, — розповідає. — Засмутилася, бо раніше на сайті Черкаського університету прочитала, що на бюджетну форму навчання набиратимуть 60 осіб. А коли приїхала, виявилося, що за бюджетний кошт навчання на цьому факультеті скасували. Фінансування скорочується у зв"язку з кризою.
Маратіна подаватиме документи в обидва вузи — черкаський і дніпропетровський.
— Минулого року 60 відсотків наших студентів навчалися за державний кошт, — говорить начальник навчального відділу Черкаського політехнічного університету Олег Григор, 42 роки. — Цьогоріч держава зменшила фінансування. Кількість "державних" місць скоротилася.
— Найпрестижнішим вважають фінансово-економічний факультет, — дивиться розцінки Григор. — Тут навчання обійдеться у 8,2 тисячі гривень на рік. Найдешевше здобувати освіту на факультеті хімічних технологій — 5 тисяч гривень.
Торік конкурс на місця за держзамовленням на фінансово-економічному факультеті становив майже п"ять осіб.
Заступник відповідального секретаря приймальної комісії Уманського аграрного університету Юрій Цимбалюк, 33 роки, каже, що традиційно популярними є економічні спеціальності:
Держава замовляє чимало спеціалістів сільського господарства
— Великий попит на "Фінанси і кредит", "Облік та аудит", "Харчові технології та інженерія".
Проте й рік навчання тут коштує найбільше. Наприклад, майбутній фінансист платить 5900 грн, маркетолог — 4900.
— На спеціальності "Лісове й садово-паркове господарство" — 4300 гривень. Але 50–60 відсотків місць тут — бюджетні, — пояснює Цимбалюк. — На агрономії практично всі місця державні. Тому оплата відповідно — нуль. Держава замовляє в нас чимало спеціалістів із сільського господарства. Те саме можна сказати про "Лісівництво".
Проректор вузу Микола Дяченко, 47 років, каже що оплата порівняно з минулим роком зросла лише на відсоток інфляції.
— Десь на 15 процентів у середньому. Щодо відсотка бюджетних місць на цей рік чекаємо офіційного листа з Міністерства аграрної політики.
Торік на 1000 осіб, що вступили, припадав 51% державних місць.
— Зараз спеціаліст із сільського господарства має реальні шанси працевлаштуватися. До нас кілька років поспіль приїздять керівники аграрних та переробних підприємств. Шукають фахівців, — додає Дяченко.
Випускники підготовчих курсів перестали бути пільговиками
— Цього року Міністерство освіти виключило з пільгових категорій абітурієнтів-випускників підготовчих відділень та медалістів, — говорить 32-річний юрист Михайло Швець із черкаської юридичної компанії "Ліга".
Поза конкурсом зможуть вступити: сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (віковий ценз збільшено до 23 років); інваліди І та ІІ груп до 18 років; діти військовослужбовців при вступі до військових ВНЗ; діти працівників правоохоронних органів, котрі загинули при виконанні службових обов"язків; діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, а також діти гірників та рятувальників, котрі загинули на шахті ім. Засядька; учасники міжнародних олімпіад; чорнобильці.
На сайті vstup.info Міносвіти представило нову інформаційну систему "Конкурс". До бази внесені всі ВНЗ України. Тепер можна стежити за конкурсом у вузі, куди абітурієнт подав документи на вступ.
Коментарі