Цій фотокартці 71 рік. Зроблена вона 2 вересня 1937-го в містечку Теплик на Вінниччині. На фото учні 3-Д класу Теплицької середньої школи. 12 дівчаток та 11 хлопців із першою вчителькою Ганною Момот. Того ж року її розстріляли як ворога народу.
— Перед першим вересня Ганна Олексіївна попередила, що фотографуватимемося. Просила батьків, щоб ті купили новий одяг та взуття дітям, — згадує 81-річний Василь Білоус з міста Умані. — Я тоді вперше вдяг костюма та чоботи. До того ходив босим на уроки. Аж до перших заморозків. Тоді всі так ходили.
Знімав школярів місцевий фотограф.
— Дівчат із косою жодної немає, усі стриглися під комсомолок, а хлопці коротко — так тоді наказували, — каже чоловік.
Через кілька днів після того, як Момот роздала дітям знімки, її з нареченим — учителем фізики та математики — арештували.
Учні були без галстуків та значків піонерів. І портрет Сталіна не повісили
— Розстріляли напередодні весілля як ворога народу. Сказали, що учні були без галстуків та значків піонерів. І портрет Сталіна не повісили. Окрім того, діти партпрацівників стояли із краю, а не біля вчительки. Наприклад, у першому ряду, крайній праворуч сидить на долівці Гліб Косєнков — син начальника Теплицького райвідділу НКВС. У другому ряду другий праворуч у незручній позі — Володя Мельничук — син першого секретаря районного комітету ВКП(б). Гліб із сім"єю виїхав за Волгу під час евакуації, його доля невідома. А Вася Мельничук помер від білокрів"я. Він був військовим лікарем. Мав звання майора.
Білоус розповідає, що арештовували вчительку демонстративно. Розстріляли вночі у вінницькій обласній тюрмі. Закопали таємно в місцевому парку відпочинку. Тіла пересипали вапном. Перепоховали 1942 року, коли німці розкопали могилу.
Шкільне фото Василь Білоус навесні віддав до Уманського краєзнавчого музею.
Коментарі