Черкащанин 40-річний Федір Кришко два роки тому придбав двокімнатну квартиру в кредит. Заплатив $35 тис. Ще стільки ж позичив у місцевому відділенні "Укрпромінвестбанку".
— Тоді крутився. Працював на приватну фірму — продавав сантехніку. До всього мав ще шабашку. За місяць виходило близько 6–7 тисяч гривень. Дружина працювала в магазині — отримувала 2 тисячі гривень. Син уже працював.
Нині родина Кришко опинилася повністю без роботи. Кредит сплачувати нічим.
— Нам би зуби на полицю не покласти, — каже Федір. — Куди там уже викручуватися з кредитом. Винен ще $23 тисячі.
Чоловік звернувся з заявою до відділення банку, пояснив ситуацію. Там Кришка переконали, що вигідніше самому шукати покупця на своє житло. Бо в банку це триватиме довго.
— До всього, мені повідомили, що, продаючи квартиру, вони намагатимуться повернути свої кошти. Я ж матиму шанс отримати ще щось зверху.
Федір Кришко звернувся до агенції нерухомості. Квартиру оцінили в $30 тис. Але рієлтор повідомив, максимум вдасться взяти — $28 тис. Покупця в агенції підшукали. Позичальник збирає документи на продаж житла.
— Швидше за все переберемося до тещі в Золотоношу, — каже чоловік.
Жителя обласного центру Андрія Перепелицю, 30 років, банк "Надра" попередив, що забере малосімейку.
— Де я швидко знайду покупця на своє житло? Тут половина без роботи сидить, а друга половина намагається родину прогодувати, — говорить Перепелиця.
Керівник іпотечного відділу Черкаського відділення "Приватбанку" Світлана Панченко розповідає, що більшість клієнтів намагаються повертати кредит за іпотеку.
— Пояснюємо людям, які опинилися в скрутному становищі, що це все-таки житло, криза мине. Перепозичають, шукають іншу роботу, аби втриматися.
За словами фахівця, у "Приватбанку" по Черкащині нараховується декілька тисяч родин, що мають житло в кредит. Щодо 10–20 кредитів на іпотеку є рішення суду — банк шукатиме нового власника житла. Ще кільком десяткам клієнтів вдалося пояснити, що вигідніше самим шукати покупця на квартиру, яку вони не в змозі виплатити.
Швидше за все переберемося до тещі в Золотоношу
— Тоді людина має шанс вторгувати більше, — каже Панченко. — Коли до справи візьметься банк, то намагатиметься відшкодувати свої кошти. Як наслідок, нерухомість може продатися за ціну, що нижча від її реальної вартості. До того ж за термін, доки банк знайде покупця, клієнтові доведеться сплачувати штрафи, пеню й відсотки за своїм же кредитом. А пошук покупця може затягнутися.
Найпроблемніші іпотечні кредити ті, що видані 2007–2008 року.
— Люди, яким залишилося виплачувати небагато — намагаються витягнути, — говорить Світлана Панченко. — Ті, хто взяв кредит на житло нещодавно, вирішують, що ліпше відмовитися від нього. Скоріше за все, втратять кошти, сплачені банку за рік чи два.
У прес-службі обласного відділення банку "Фінанси та кредит" кажуть, на Черкащині заставне житло реалізувати складніше, ніж у великих містах:
— Лідерами з реалізації квартир, оформлених у кредит, є великі міста — Київ, Львів, Харків. У Черкасах із цим більше проблем, як і в районних центрах регіону. Щодо сіл — це для банку зараз неліквідні активи.
У 32-річного Віктора Сухенка з Городища "Приватбанк" хотів відібрати будинок. Торік чоловік позичив 8 тис. грн на ремонт. Дім віддав у заставу, коли отримував кредит.
— Тоді працював у Києві електриком і повертав борги справно, — розповідає Віктор. — Але коли осталося віддати якусь тисячу, — залишився без роботи. Кілька місяців кредит не сплачував. Думав, що швидко знайду нову роботу і розрахуюся. А мене потягли до суду! Довелося позичати гроші в кума, щоб усе зразу віддати.
— Політика нашого банку вимагає від сторін чіткого виконання умов кредитного договору, — пояснює керуюча районним відділенням "Приватбанку" Любов Бондар, 31 рік. — Раніше ставилися до боржників лояльніше. Але тепер, через кризу, діємо жорсткіше. Максимум один–три місяці прострочки — і подаємо до суду! Нині готуємо кілька справ. У нас працюють два спеціалісти, що займаються так званим "вибиванням" боргів. Вони — колишні працівники міліції.
Володимир ЧОС
Квартиру можуть відсудити
— Попередній позичальник іще довго може судитися за заставне майно. Тому банку нелегко буде його продати, — стверджує приватний нотаріус із райцентру Тальне Наталя Власенко. — А якщо житло ще із прописаними попередніми власниками або їхніми малолітніми дітьми, судова суперечка може затягнутися до безкраю. До того ж ніхто не дасть гарантій, що суд узагалі не поверне майно його попередньому власникові.
Нотаріус радить уважно читати кожен пункт і підпункт пропонованої банком угоди.
Юрій СТРИГУН
Коментарі