Води в рот набрали? Українська діаспора в Польщі мовчить
Скільки українців перебуває зараз у Польщі - питання із зірочкою. Адже упродовж понад 30 років Незалежності туди постійно мігрували наші громадяни, створювали там родини, народжували дітей, отримували польські паспорти. Але де потужний голос цієї діаспори на підтримку України? І чи зробила Україна хоч щось, щоб підтримати власну діаспору у Польщі?
І тут мала би сказати своє слово українська діаспора в Польщі. Враховуючи трудову міграцію в Польщу протягом останніх кількох десятків років, етнічних українців у Польщі дуже багато. За різними оцінками ще до великого вторгнення в Польщі осіли мільйони наших співвітчизників. Вони одружилися з поляками, отримали польські паспорти, народили дітей.
В будь-якому суспільстві така чисельна діаспора була би впливовою і шанованою. Але тільки не українська діаспора в Польщі. Згідно з даними за 2016 рік, українцями себе ідентифікували аж цілих 0,1% поляків. Тобто з тих мільйонів, що переїхали до Польщі і там осіли, визнають себе українцями менше 40 тис осіб.
Якби в Польщі замість українців були мільйони росіян, то зараз би Польщу штормило... від того, що росіяни вимагали б російську мову державною...
Якби в Польщі замість українців були мільйони росіян, то зараз би Польщу штормило не від історій про УПА, а від того, що росіяни вимагали б російську мову державною і щоб поляки перед ними вибачилися за звинувачення у розстрілі в Катині польських офіцерів. Навіть не сумнівайтеся.
Але у Польщі не росіяни, а українці. Державі Україна на них байдуже. Зробили для галочки якусь заяву про їхнє повернення в Україну - і забули. Ніхто цих українців Польщі не гуртує. Ніхто не допомагає захистити свою ідентичність. Не може бути і мови про українські школи чи ВНЗ, як у угорців в Україні.
Українці в Польщі - це люди, на яких в Україні всім байдуже. ВІдповідно, цим людям так само байдуже на Україну. Є якісь одиничні приклади, коли українці в Польщі публічно підтримували Україну, але ці винятки лише підтверджують правило: величезна діаспора у Польщі у нас є, а впливу ця діаспора на Польщу має нуль.
Вся Європа стала підтримувати Палестину, бо палестинська вулиця активна і постійно демонструє, що вона є, багатотисячними демонстраціями. Ми набагато більший народ, але можемо тільки мріяти про українців, які підтримують Україну за кордоном.
Якби польські політики розуміли, що зачіпати українців буде для них не плюс, а мінус - тоді все було б зовсім інакше у польсько-українських відносинах
Якби польські політики розуміли, що зачіпати українців буде для них не плюс, а мінус - тоді все було б зовсім інакше у польсько-українських відносинах. І Навроцький 20 разів би подумав перед тим, як влаштовувати цей безлад із орденами.
І ще одне. Якщо ви подумали, що це просто погані українці за кордоном не хочуть підтримувати Україну, то ні. Українці за кордоном нормальні, вони такі ж, як і всі інші. Просто ті держави, які працюють з діаспорами, мають вплив і повагу. А ті держави, які забивають болт, просто втрачають своїх громадян і є донорами для розумніших.
На жаль, Україна - саме з тих держав, що нездатні ані утримати своїх громадян в країні, ні використати як адвокатів України за кордоном. І це дуже сумно, що навіть така війна нічого не змінила.









