Саботаж ЗСУ - чи просто "оптимізація" податків на мільярди гривень?
На фронті бракує мін, снарядів, дронів. Волонтери звітують про катастрофічне падіння зборів. Тим часом, за даними податкової - аптечні мережі недоплачують у держскарбницю мільярди гривень податків, застосовуючи тіньові схеми, що є відвертим обкраданням держави під час війни. Але кого вони обкрадають насправді?
Зеленський на саміті НАТО оголосив, що ми контрактуємо і виготовляємо дронів менше, ніж маємо виробничі потужності. Замість 8 млн на фронт постачається близько 2 млн. Ключова причина - це відсутність бюджеті коштів. Здавалося б нонсенс - як у воюючій країні таке можливе? Це ж питання нашого виживання?
Але, як показують одинадцять років війни, у нас можливе все. Навіть ухилення від податків під час війни. Тож поки одні українці донатять на ЗСУ, віддаючи останнє на дрони, аптечки й турнікети, частина бізнесу спокійно уникає сплати податків. І робить це у промислових масштабах. Наприклад, є підозра, що так роблять аптечні мережі.
Народний депутат України Сергій Кузьміних оприлюднив офіційну відповідь Державної податкової служби на своє депутатське звернення щодо податкового навантаження на фармацевтичну галузь. Отримані дані виявили шокуючу диспропорцію в рівні оподаткування різних сегментів ринку. Найбільш вражаючим є показник аптечних мереж: у середньому лише 0,2-0,25% доходів сплачуються як податок на прибуток. Це в десять разів менше, ніж у виробників ліків (2-3%) та в п'ять разів менше, ніж у дистриб'юторів (1-1,2%).
З огляду на понад 200 мільярдів гривень річного обсягу аптечних продажів, ідеться про мільярди гривень, які оминають державний бюджет
З огляду на понад 200 мільярдів гривень річного обсягу аптечних продажів, ідеться про мільярди гривень, які оминають державний бюджет. Але це ще не все. За офіційними даними, лише у 2024 році аптечні мережі перерахували понад 7,5 мільярдів гривень на користь 17.000 ФОПів. Це дозволяє їм мінімізувати податкові зобов'язання, зменшувати ПДВ, ухилятися від сплати податку на прибуток, залишаючись нібито "в межах закону".
Масштаби вражають. В одній лише мережі можуть бути сотні "партнерських" ФОПів, які формально здають приміщення в оренду чи "надають послуги". Реально ж це схема, яка б'є по держбюджету, а отже - і по армії.
Ну і родзинка на тортик. Офіційна середня заробітна плата (згідно з даними Податкової служби) в аптеках становила трохи більше 9 тис. грн на місяць, що вдвічі нижче за середню по країні (за даними Пенсійного фонду України - 17,5 тисяч). А отже, знову маємо недорахувався в бюджет. Податківці визнають, що бюджет втрачає мільярди.
В умовах війни це не просто корупція чи "оптимізація" - це економічна диверсія та удар у спину ЗСУ. Бо поки одні кладуть життя на фронті, інші кладуть тіньовий кеш у кишені, жируючи в тилу. В умовах повномасштабної війни така поведінка має мати не лише політичну, а й юридичну оцінку. Будемо чекати на реакцію влади. Спостерігаймо.
Коментарі