Україна може опинитися в повному оточенні проросійськими країнами.
Про це свідчить несподівана перемога у першому турі президентських виборів у Румунії Каліна Джорджеску, ультранаціоналіста та шанувальника Росії, пише Foreign Policy.
Хоча Конституційний суд анулював результати першого туру президентських виборів у Румунії, теоретична загроза перемоги проросійського кандидата залишається.
Якщо б Джорджеску справді став на чолі Румунії, у ЄС і НАТО сформувалася б міцна трійка країн (включаючи Угорщину та Словаччину), які підриватимуть спроби Заходу стримувати російський імперіалізм.
Через своє географічне розташування Румунія стала найпередовішою точкою НАТО на його півенно-східному фланзі. Тут розташована багатонаціональна бойова група і кілька баз Атлантичного альянсу, одна з яких має стати найбільшою в Європі.
Крім того, українських пілотів навчають керувати винищувачами F-16 саме на території Румунії. Українські морські піхотинці теж навчаються в цій країні. Румунія є надійним маршрутом поставок військової техніки від західних союзників України. І сама вона теж передала чимало.
Румунія також зіграла вкрай важливу роль в економічній підтримці України в перші місяці війни. Коли Росія ще тримала морську блокаду, значна частина українського експорту йшла через Румунію.
Якщо Україна втратить Румунію в якості партнера, єдиним безпечним маршрутом для поставок зброї залишиться Польща.
"Румунія є стрижнем безпеки на північному заході Чорного моря. У матеріально-технічному плані Румунія має вирішальне значення для військових зусиль і торгівлі. Це одна з найбільш проукраїнських країн у регіоні. Будь-яка суттєва зміна цієї ситуації буде ударом для України", – каже Володимир Дубовик, експерт з міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова.
Як зазначає Foreign Policy, у гіршому випадку Румунія разом з Угорщиною та Словаччиною можуть стати інструментом Путіна у гібридній війні проти ЄС. І ця маленька група цілком може стати більшою у 2025 році, якщо проросійські сили переможуть на виборах в Чехії, Молдові та, ймовірно, в Болгарії.
Келіна Джорджеску критикували за проросійські заяви, а також позицію щодо відносин Румунії з НАТО та ЄС. Він неодноразово висловлювався за зменшення залежності Румунії від імпорту. Говорив про підтримку фермерів та збільшення внутрішнього виробництва продуктів харчування й енергії.
Коментарі