— Я была на Пугачева, но там дают только обычные паспорта. А здесь? И обычные, и необычные? Мне надо узнать биометрическую цену! — жінка років 60 минулого четверга заходить до підрозділу Державної міграційної служби Шевченківського району Києва. Він розташований в одному приміщенні з райвідділом міліції.
початок на стор. 1
З 12 січня почали приймати документи на оформлення біометричних паспортів. Коштують 518 грн. За прискореною процедурою — протягом 10 днів — 775,3.
На годиннику — 10.20. У холі високий чоловік років 50 тримає список. Записує в чергу:
— У списку 37 людей, зайшли вже п'ятеро. Зранку стоїмо. Працює два кабінети, черга одна — і на паспорт із чипом, і без чипа.
Між двома кабінетами стоїть трохи пожовкла сосна, прикрашена дощиком та іграшками. Молоді чоловік і жінка катають візок. Там плаче немовля.
— Я пришла в 8 утра, хотя работают с 10.00. Вот 18-я в списке. Паспорт заграничный старый закончился. Новый решила биометрический делать, — каже жінка років 27. Представляється Ольгою.
— У мене донька живе у Греції, хочу поїхати, роблю паспорт, — каже російською 77-річний Станіслав Матошко. — Тут зручно. Там береш бланк, туди вносиш оплату, — показує на дівчину в червоній сукні. Вона за столом у холі приймає оплату, вносить гроші в електронний термінал. На кистях рук має татуювання крил. — Далі з квитанцією йдете до того віконечка, там дають бланк із надрукованими даними. Найдовше всередині. На одну людину — десь 15 хвилин.
Люди ходять з одного кабінету в інший, вибігають надвір. У списку ставлять галочки, коли підходить їхня черга.
З кабінету виходить жінка з фарбованим рудим волоссям. Називається Іриною Григорівною:
— Там делают все за 15 минут — фотография, пальцы. Но сейчас почему-то подвисло оборудование, получилось дольше.
На годиннику 11.00. У списку 44 людини, зайшли до кабінетів семеро.
— Три дні стояла в черзі за біометричним паспортом. Потім махнула рукою. Кажуть, наприкінці лютого ажіотаж вщухне, тоді без проблем вироблю, — говорить львів'янка Уляна Назаркевич, 31 рік. Вони з чоловіком 35-річним Ігорем — власники трьох лотків з одягом на ринках Південний і Привокзальний. Товар возять із Польщі й Туреччини.
— У мене термін дії старого паспорта закінчився. Минулого року не виробляла — чекала, коли біометричні запровадять. Ігор сам по речі їздить. Та час від часу треба його підстрахувати.
Уперше Назаркевич пішла до відділення міграційної служби на вул. Руданського, 3 у вівторок, 13 січня. О восьмій ранку під дверима чекало 152 людини.
— Уже після обіду зрозуміла, що сьогодні не потраплю. Вирішила прийти наступного дня. Встала о сьомій, через годину вже була на місці. Там дехто ще зі вчора стояв, аби на прийом потрапити. Запитала, де вчорашні списки. Виявилося, що їх украли. Почали складати нові. Я змерзла надворі, тому не дочекалася своєї черги. 14 січня у мене піднялася температура, але вирішила не залишатися вдома. Одна жінка надумала пробратися без черги. Її засікла інша. Перед самими дверима вхопила за комір пуховика й почала відтягати. Та пручалася, хотіла вирватися. Їх обступили інші черговики. Я злякалася, що буде бійка, і пішла геть.
Біометричні паспорти є з чипом і без нього. Перші захищають від підробки. Туди вносяться оцифровані підпис, фото власника й відбитки пальців. Такі документи пришвидшують проходження прикордонного контролю. За бажанням можна відмовитися від чипа. Тоді людина отримає звичайний закордонний паспорт нового зразка.
Коментарі