Олена Жигульова з міста Гадяч на Полтавщині вісім місяців тримає вдома рака. Він живе у великій мисці на серванті. Влітку спіймали його на річці Псел.
— Годуємо рака сухим кормом для акваріумних рибок, — каже хазяйка. — Він малими лапками запихає їжу до рота, дуже любимо спостерігати за цим.
Якщо світить сонце, рак перекидається на спину і клешнями нагортає на себе водорості. Коли кіт встромляє морду, щоб напитися води, рак його не чіпає, а простягнутий олівець хапає клешнею.
Рак — 13 см завдовжки. Взимку не спав. Коли його виймають з миски, стає спокійніший, аніж у воді.
У природі річкові раки живуть у прибережній зоні. Люблять круті береги з піщанику, глини або торф'яного ґрунту. В них зручно рити нори. Мають синювато-зеленкуватий колір, на глині — червонуватий.
— Раки дуже чутливі до якості води, — продовжує Олена Жигульова. — Якщо в річці чи ставку вони водяться, значить, там чисто. І неправда, що вони їдять гниле. Лише те, що почало розкладатися у воді. Киньте дохлу курку у воду, вони навіть не доторкнуться до неї.
Раки мають на голові передні і задні антени — вусики, якими орієнтуються у темряві. Вони живуть на одному місці все життя. Нори виривають завдовжки понад метр. Їдять після заходу сонця та на світанку. Решту часу охороняють нори, висунувши назовні клешні.
— Їдять рибу, черв'яків, личинок комарів, жаб, водяну рослинність. Буває, за їжею вночі вилазять з води. На суші можуть перебувати до місяця. Пересуваються дуже швидко. Здобич стискують клешнями, як лещатами. З'їдають не зразу. Смакують, відщипують шматками.
Панцир захищає рака від ворогів. Водночас стримує ріст тварини, тому й линяє. З хітиновим покровом оновлюються зябра і травні органи. Наближення линьки можна побачити за зміною кольору панцира. Він стає матовим, тонким і крихким. Скидає старий панцир за кілька хвилин на суші. Новий твердне за півтора місяця. У цей час рака легко вполювати. Тварина стає дуже агресивною, майже не вилазить із нори.
— У моєму ставку раки линяють двічі за рік. Це є доказом того, що їм тут добре, — говорить орендатор місцевого водоймища. Не називається. — Ми їх наловили у Груні і кинули у ставок, вони прижилися. Почали підгодовувати беззубками, брали свіжі відходи на бойні.
Статево зрілим рак стає у 3 роки. Самці виростають удвічі більші за самок. Паруються восени. Один самець запліднює до п'яти рачих. Самка відкладає ікру під хвостом і півроку її носить. Ховається в норі, рідко виходить шукати їжу. Живуть вони до 20 років.
Коментарі