
— Наша баба ще така гарна, як квітка! На городі вже не порається, але ходить по двору ще вовсю. Три роки тому думали, що вмре. Лежала немічна, я її з ложечки годувала. Повний упадок сил був, а тоді лікар зробив укол для серця і вона ожила, — розповідає Ольга Сватковська, 55 років, про свекруху 87-річну Уляну Сватковську із села Ціпки Гадяцького району Полтавщини.
На подвір'ї дві хати. У новішій, цегляній, живе син 55-річний Іван Сватковський із дружиною Ольгою, а у старій, побіленій, глиняній — Уляна Лаврентіївна.
— Наша баба Уляна зараз живе у своїй хаті, хоч раніше з нами була, має свою комнату. А як торік зробили ремонт, вона до себе перебралася. Їсти її звемо до нас. До її печі ми підвели газ, — відкриває старі низькі двері свекрушиного будинку. Назустріч вистрибує сірий кіт, шипить і тікає надвір.
У тісній кухні стоять дві газові плити. Біля них на лавці й підлозі відра й чавуни зі свинячою їжею. У єдиній кімнаті на повну гучність увімкнуто радіо. Транслюють сесію Верховної Ради. До маленького приймача на столі притулилася вухом Уляна Лаврентіївна. Поруч сидить її син 65-річний Олексій Сватковський.
— Мені восімсят год, — червонощока Ульяна Лаврентіївна трясеться. Вона в зеленій хустці, блакитній кофтині і смугастій товстій спідниці.
На вибілених стінах висять армійські й весільні портрети дітей та онуків, обрамлені вишитими рушниками.
— Та які восімдісят, мамо, — перебиває Олексій Васильович. — Вам уже 1 грудня восімдісят восім буде.
— А, точно, дітки, — накриває обома руками коліна в коричневих панчохах, що тримаються на резинках.
Голодомор пам'ятаєте?
— Шо? — перепитує, бо не дочуває. — О-о! Все пам'ятаю, хоч і всього 8 год мала. Їсти мені дуже хотілося, а нічого не було. Ми збирали в лісі дикий щавель, сушили його та товкли. Батько приносив якісь зерновідходи. Мати оладок напече з того листя і відходів, капне туди молока. Були гіркі й погані. Живіт від них здувався і болів. Помню, як уночі батько приходить і питає: "Чи всі ще дітки живі, не повмирали?". — Уляна Лаврентіївна плаче. — Слава Богу, була в нас корівка, хоч якась капля молока. Вона голод помогла пережить. У селі корів забірали, а в нас — нє, бо була спорчена. Її підпалили голодні. Корова жива осталася, але дуже обгоріла — до мняса, з руки її гудували.
Уляна Сватковська родом із села Великі Будища, що за 5 км від Ціпків. У родині було четверо дітей.
— Старша сестра Манька, тоді Ганька, я і брат Ванько. Родився в лютому 33-го. Я прийшла зі школи. Батько розбув. Лізь, каже на піч, грійся. Я залізла, а там дитинка, — усміхається беззубим ротом. — Мати грудьми кормила, та молоко пропадало. Видоє корову, і в соску молока йому. Вони його старалися зберегти, шоб вижив, бо всі дівчата, а це — перший синок. Молоко йому оставляли. Було таке, що нам не оставалося. У колективізацію батька в колгосп хотіли писати, а він не пішов. Казав: "Я вмру, а не піду, щоб був сам хазяїн". Через це позабирали все до квасолини й молотарку відібрали. І матір Оришка Омелянівна в колгосп не пішла, на своїй землі робила, — дивиться на стелю, на балці випалений чорний хрест.
— Сім'я маминої сестри Палажки вся вимерла. Мати зайшла в хату, а вони всі долі лежать — дядько, тітка Палажка і троє синів. А в головах листя свекли нарване. Мабуть наїлися і повмірали.
У голодні роки Уляна Лаврентіївна ходила до школи.
— Ходила, шоб поїсти. Там варили суп. Пшона капельку вкинуть, хоть похльобаю тепленького. Пригадується багато, якби його зовсім не знати, — витирає сльози. — Батьки потім казали, що головне було вижить.
Уляна Лаврентіївна повільно підводиться. Спираючись на стіл підходить до великої скрині під стіною. Відкриває, кришку фіксує палицею, щоб не закрилася.
— Заміж у 23 вийшла за Василя, він був у Ціпках тракторістом. Уже його нема, помер. Гучна свадьба була, я вишила собі сорочку. У мене тут п'ять сорочок, — говорить, перехилившись через край скрині. Дістає акуратно згорнуту вишиванку, перев'язану мотузкою. — Сюди перебралася, бо це ж моя хата, ми її строїли 56 год назад із Васильом. Тут нас 11 чоловік жило й мирилися, — обводить поглядом три односпальні старі ліжка. — Ще піч стояла і піл був. Усі поміщалися.
Одягає поверх кофтини вишиванку. Тремтячими руками ледве застібає виріз на грудях.
— У 43-му потрапила в німецький полон. На воєнній фабриці залізяччя всяке робила, — на ліжку спиряється на три подушки. — Ой, Боже, це був другий голод. Брюкву давали їсти раз у день або шпінат. У суботу на тиждень давали 750 грамів хліба. Я за день його з'їм, а тоді голодна весь тиждень. Згадую все те часто. І сниться, що їсти хочу — а нічого.
Коментарі
и правда при чем тут вона,ну наворовала миллиарды ,народ выплатит за нее,до чего дошли эксперты.видать проплаченные жулей,вот для таких надо применить за клевету.что бписали проверенные факты.а не проплаченные байки
Які пільги на золоті унітази двічі-несудимим зекам?
Так вот, молоток. Значит те кто стоит на шухере могут спать спокойно.
еще один сраный сцыкун поллитролог-защитник ....
яйцепук пукнув у калюжу.


