Українців, які понад місяць проживають не за місцем реєстрації, штрафуватимуть на 17‑51 грн. Прописуватися потрібно у відділеннях державної міграційної служби чи міськраді. Там працює електронна система єдиного демографічного держреєстру.
Необхідно надати копії військового квитка, паспорта й документа людини, в якої орендуєте житло. Після цього достатньо знятися з попереднього місця реєстрації і вказати інше. Процедура займає близько 15 хв.
— Проблеми можуть виникати, бо господарі орендованого житла відмовлятимуться зареєструвати у себе нову людину, — каже юрист Володимир Столітній. — Бояться, що матимуть проблеми з випискою. А ще засвідчать, що здають квартиру в оренду. Тому змушені будуть платити податок — 15 відсотків від її доходу. Але порядок у сфері реєстрації мали навести давно. Бо в нас половина працездатних людей живуть там, де можуть знайти роботу, а не за місцем прописки.
Реєстрація дозволить стати на облік у поліклініку, кажуть експерти.
— Це дасть можливість користуватися всіма благами, які мають місцеві, — говорить юрист 35-річний Віктор Гамалій. — Звернувшись до поліклініки, не потрібно буде платити гроші за прийом у лікаря.
За реєстрацію беруть гроші
В інтернеті приватні фірми пропонують реєстрацію в будь-якому куточку країни. Річна прописка в обласному центрі коштує не менш як 2 тис. грн. Найдорожче беруть за реєстрацію у прикордонних районах — до 12 тис. Три роки такої прописки дає право безвізового в'їзду на територію прикордонних держав (до 50 кілометрів від кордону. — ГПУ) — Словаччини, Румунії, Угорщини.
— Притягти до відповідальності за таку реєстрацію складно. Факт шахрайства важко довести, — пояснює адвокат Василь Мірошниченко. — Якщо у квартирі зареєстровані 30 чоловік, то це може викликати зацікавленість поліції. Та, як правило, вона цим не займається. Щоправда, з децентралізацією система псевдопрописок стане складніша. Бо місцева влада краще орієнтується в цій ситуації, ніж міграційна служба району.
Коментарі