— Думав, полежать гроші на депозиті в банку півроку. Якраз 2 тисячі гривень відсотками накапає. Але вийшло інакше, — розповідає столичний фотограф Ростислав Антонів, 32 роки. У листопаді торік поклав 22 тис. грн під 18% річних на депозит у Реал Банк. Планував назбирати грошей на новий фотоапарат за 24 тис.
Нацбанк визнав Реал Банк і Брокбізнесбанк, які належали бізнесмену Сергієві Курченку, неплатоспроможними.
— Свої 22 тисячі отримав у травні в Укрсиббанку. Через нього фонд гарантування вкладів повертав гроші клієнтам Реал Банку. Приніс паспорт, ідентифікаційний код і заповнив заяву. Відсотки не виплатили. А фотоапарат, який хотів купити, вже коштує 29 тисяч. Поклав гроші, щоб заробити, а вони знецінилися. Тепер треба десь позичати 7 тисяч, бо старий фотоапарат уже вдруге за півроку ламається.
— Зарплатною карткою можу тільки в магазині розрахуватися. На готівку банк установив обмеження — до 150 гривень на добу, — каже киянин Олег Крикун, 27 років.
— У колл-центрі сказали, що гроші можна перевести на іншу карту або рахунок, — продовжує Олег. — Але за цю операцію беруть 15 відсотків від переведеної суми. Тобто з зарплати в 10 тисяч гривень я маю заплатити 1500 гривень комісії.
Більшість банків затримують виплати депозитів, ввели обмеження на зняття готівки.
— Взимку вкладники забрали з банків майже 100 мільярдів гривень. Причому це були депозити консервативних вкладників із стабільними доходами, які завжди подовжували термін договору, — говорить 44-річний Олексій Кущ, радник президента Асоціації українських банків. — Потім росіяни окупували Крим, і банки втратили на неповернутих кредитах кримчан 20 мільярдів гривень. Через військові дії в східних областях України крупні фірми-позичальники не змогли погасити кредити. Щоб хоч якось наповнити бюджети і мати, чим видавати депозити, фінустанови в квітні підняли ставку до 25–28 відсотків річних. Так хотіли залучити клієнтів. Але це зацікавило лише найбільш ризикованих вкладників. Таких небагато, і вони здебільшого розміщують депозити на короткий термін — 1–3 місяці. Тому зараз банки мають дефіцит коштів.
Проблеми Реал Банку та Брокбізнесбанку пов'язані зі зміною влади. Ці фінустанови обслуговували оточення екс-президента Януковича.
— Через них здійснювалися платежі цілої фінансово-промислової групи. Деякі фірми приносили прибуток в банк, інші — з нього брали. Як тільки цей ланцюжок обірвався, банку стало нічим віддавати депозити вкладникам. Нацбанк у січні виділив Брокбізнесбанку мільярд гривень допомоги. Але ці гроші не допомогли, бо він працював не як самостійний банк, а як корпоративна фінустанова. Капітал звідти вивели на початку року.
Олексій Кущ не радить забирати достроково депозити з банків, які затримують виплату зарплат.
— Це не означає, що ці банки одразу збанкрутують чи не віддадуть гроші. Просто зараз такий час, що багато підприємств нестабільно працюють, невчасно повертають кредити. Краще залишити депозит у банку, щоб не втратити відсотки.
Поцікавтеся умовами дострокового зняття коштів
— Не слід довіряти банкам, які дають багато реклами на біг-бордах і в пресі. У кризовий час всі на ній економлять. Рекламуються тільки ті, в кого проблеми — вони хочуть залучити якомога більше клієнтів, — вважає спеціаліст компанії "ОВБ Алфінанц Україна" Володимир Марченко, 32 роки.
Депозити радить розміщувати не більше, ніж на три місяці.
— Перевірте на сайті Фонду гарантування вкладів, чи входить до нього банк. Почитайте відгуки про фінустанову на інтернет-форумах. Перш ніж розмістити депозит, поцікавтеся умовами дострокового зняття коштів, чи нараховують за це пеню.
Жоден банк не оголосив себе банкрутом
В Україні працює 180 банків. Десять із них Нацбанк визнав неплатоспроможними. За останні 10 років жоден із банків не оголошував себе банкрутом. Ліквідувала їх держава.
— Банки не оголошують себе банкрутами, бо їхні власники до останнього шукають інвесторів. Вони приховують реальний стан справ, щоб не злякати вкладників. Коли ситуація виходить з-під контролю, за ліквідацію береться держава, — каже президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, 41 рік. — Оголосити банкрутом проблемний банк може і його власник.
Однак в Україні таких випадків не було. Власники бояться залишитися ні з чим, тому намагаються хай за безцінь, продати банк.
Коментарі