Ексклюзиви
понеділок, 09 січня 2017 06:40

Лідер Росії виглядав на фініші як загнаний кінь

Лідер Росії виглядав на фініші як загнаний кінь
Сергій Устюгов

Останнє із різдвяних багатоденних змагань, яке учора завершилось в італійському Валь ді Фіемме – багатоденні перегони лижників. Ці змагання заснували одинадцять років тому з метою збільшення популярності стартів бігунів на лижах. Вони, починаючи із 90-х років минулого століття, невпинно втрачають свій телевізійний рейтинг та привабливість для спонсорів. Тому традиційні лижні перегони у чоловіків та жінок вирішили об'єднати у різдвяно-новорічну багатоденку на кшталт велосипедної і назвали її "Тур де скі". Задум був простий: змагання із багатьох етапів краще привертають увагу, за ними цікавіше спостерігати і таке інше.

Але, судячи з усього, він не приніс бажаних результатів. Принаймні у заключній гонці взяло участь удвічі менше спортсменів, ніж чотири роки тому, коли я востаннє дивився їх тут вживу. Але до цього було іще шість забігів у різних місцевостях Альп, чотири з яких цього разу пройшли на моїх очах.

Гнатися до Швейцарії, де 31 грудні стартував "Тур де скі", не було сенсу. У ці дні набагато цікавішими були змагання гірськолижниць та стрибунів з трампліну. Тож із лижницями та лижниками ми перетнулися вже у Оберсторфі, куди вони приїхали услід за стрибунами з трампліну.

Стадіон для лижників, на відміну від знаменитого трампліну, знаходиться далеко від центру Оберстдорфа, але бажаючих віддати свої 10-15 євро за право подивитися на найкращих світових бігунів на лижах зібралося кілька тисяч. Вони за два дні побачили спочатку скіатлон, коли спортсмени біжать половину дистанції "класикою" по лижні, а на другу половину дистанції перевзуваються і фінішують вже вільним стилем, а потім гонку переслідування, формат якої усі добре знають із біатлону.

У жінок обидва старти несподівано виграла шведка Стіна Нільссон, випередивши цьогорічну лідерку Кубку світу норвежку Хейді Венг. У чоловіків же першим став росіянин Сергій Устюгов, залишивши позаду норвезького фаворита Мартіна Сундбі.

Успіх Устюгова німецькі преса та ТБ пов'язали із відомими допінговими справами. В очі спортсменові нічого не казали, а поза очі – скільки завгодно.

Користуючись нагодою, вирішив сам придивитися до Устюгова - була можливість бачити його на фініші із кількох метрів. У обох перегонах в Оберстдорфі, а також у наступній десятикілометрівці в італійському Тоблаху, росіянин робив неймовірні прискорення на фініші. Після чого не просто лежав кілька хвилин на снігу, що буває з багатьма, а й потім ледь пересував ноги, аби дійти до арбітра, який має після змагань зняти з шкарпеток бігунів спеціальні чіпи, за якими засікається час.

Кілька слів про Тоблах, де серед жінок першою була американка Джесіка Хіггінс. У цьому гірському містечку живуть німецькомовні тірольці. Тож усе довкіл двома мовами – німецькою та італійською. Лижний стадіон, попри відсутність природного снігу, вкатаний півметровим шаром снігу штучного, а окрім траси для спортсменів штучна снігова доріжка тягнеться ще на багато кілометрів через мальовничий смерековий ліс. Одразу по закінченню змагань на лижню пустили усіх охочих. Ваш кореспондент після проходження лише одного кола траси виглядав ще гірше за Устюгова. Бо там суцільні підйоми, на які легко вибігати лише спортсменам по телевізору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На змагання стрибунів з трампліну прийшло більше людей, ніж на "Динамо" - "Шахтар"

Головною "фішкою" перегонів "Тур де скі" є два останніх старти в Валь ді Фієме, звідки я і пишу зараз ці рядки. Насправді ніякого Валь ді Фієме не існує – лижний стадіон знаходиться у селищі Лаго ді Тесеро, а гора, на яку лижники біжать останній етап, взагалі стоїть окремо за кілька кілометрів. Чотири роки тому, під час першої поїздки сюди, це все додавало проблем. Тепер проблем не було.

Учора спортсмени пробігли передостанній етап "класикою". У жінок знову виграла Нільссон, а у чоловіків Сундбі нарешті випередив Устюгова, відірвавшись на останньому колі. Навіть знаменитий фінішний ривок, після якого його знову вели попід руки, не допоміг росіянину.

До речі, за перегляд лижних перегонів в Їталії грошей не беруть. Дивись скільки завгодно, лише до найкращих місць на трибунах та віп-намету із коньяком, шампанським та делікатесами тебе не пропустять. Ну і до прес-центру теж.

Останній етап "Тур де скі" спортсмени починають із гандикапом. Першим стартує найкращий за сумою попередніх шести гонок, а за ним решта на відстані втрачених до того секунд. Ніби нічого дивного, якби не останні три кілометри дев'ятикілометрової дистанції. Їх лижники біжать у гору по трасі, де зазвичай спускаються на лижах. Уявіть собі гірку, наприклад, у Буковелі, на яку слід забігти на лижах! Тож останні три кілометри часто змінюють все – гора показує, хто насправді чемпіон. У жінок першою побігла згадана вище Нільссон, але на горі її без проблем обійшла норвежка Венг, яка, стартувавши із 18-секундним відставанням, "привезла" суперниці ще майже дві хвилини. Другою стала фінка Кріста Пармакоскі. Вона теж обійшла Нільссон, якій залишилось радіти третьому місцю, а не "бронзі", як чомусь пишуть у нас. Тут ніяких медалей не дають – кубки переможцям та призерам, квіти та трикілограмові шматки спонсорського швейцарського сиру "Лє Грюйєр".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За скільки євро можна подивитися змагання гірськолижників

Другими на гору побігли чоловіки. Завдання у Мартіна Сундбі було практично нереальне – відіграти у на диво швидкого Сергія Устюгова 71 секунду. Тож все пройшло спокійно – кожен прибіг до свого місця на подіумі. Устюгов – перший, Сундбі – другий, швейцарець Даріо Колонья, який колись перемагав тут двічі поспіль, третій.

І останнє спостереження – усі спортсмени лижного "каравану" володіють англійською, тож проблем спілкування у норвежців, шведів, фінів, швейцарців, німців та інших немає. Як поміж собою, так і з пресою. Єдиний виняток – Сергій Устюгов, за яким всюди ходить спеціальна перекладачка.

Зараз ви читаєте новину «Лідер Росії виглядав на фініші як загнаний кінь». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 4166
Голосування Чи підтримуєте те, що українські спортсмени зі зброєю захищають нашу країну від вторгнення РФ?
  • Так. Це - громадянський обов'язок, а частина з них ще й представляє клуби ЗСУ
  • Не зовсім. Вони мають прославляти Україну на спортивних аренах і закликати світ підтримувати нашу країну
  • Усі методи хороші. Головне - не бути псевдопатріотами, як Тимощук
Переглянути