
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №12086 про українськомовне середовище у школах.
Законопроєкт зобовʼязує розмовляти українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи. Про це повідомила народна депутатка Наталія Піпа, авторка проєкту змін до закону "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища у закладах освіти.
"Ми зобовʼязали усі школи із 2021 надавати освітні послуги українською мовою, але проблема полягає в тому, що виходячи з уроку діти, а подекуди і вчителі - переходять на російську", - сказала Піпа.
Вона розповіла про результати моніторингу Державної служби якості освіти та уповноваженого із захисту державної мови за 2023-24 роки: під час уроків і перерв спілкуються між собою виключно українською мовою лише 41% учнів.
"Для того щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи", - сказала депутат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найближча до української мови - не російська. Сім міфів кремлівської пропаганди
Також Піпа назвала причини, чому потрібні зміни до закону.
"Очевидні причини, які мають доволі неприємні наслідки - тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг", - повідомила депутат.
"І є більш прагматичні причини: діти, які погано знають українську вже в першому класі - мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи у майбутньому", - заявила парламентарій.
Також нардеп закликала батьків учнів спілкуватися із дітьми українською. "Адже це полегшить у майбутньому навчання у школі, складання іспитів та підвищить шанси на успіх дитини при складанні НМТ", - пояснила Наталія Піпа.
Законопроєкт вводить до закону "Про освіту" поняття "українськомовного середовища" і зобовʼязує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати і підтримувати українськомовне середовище.
"Що це означає для вчителів? Не переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи - адже ви все ще на робочому місці. Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей", - сказала Наталія Піпа.
У першому півріччі 2024 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1062 звернення громадян про порушення закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Найбільше скарг надійшло на сферу обслуговування.
Закон запрацював п'ять років тому. Мовний омбудсмен назвав важливі зміни із впровадженням норм закону.
Коментарі
нашли козла отпущения
что з того что сняли одного полициота полицейского А поставят другого еще хужего за него а человек может и не выжить в больнице А что после этого чтого измениться в милиций Пусть закон дадут в защиту для человека как у всех народов в Европе закон защищает свойх людей а не мафию и баньдитизм По этому Украйна должна защищать себя от бандитизма встать против безакоников поднятся
А вы слышали что правительство Яныка сделало?!Оно выложило в сеть базу о всех гражданах Украины и СНГ :там есть телефоны, адреса, фото-видеозаписи, личная переписка и многое другое. Да кстати все данные в открытом доступе,ЭТО ЖЕ БЕЗПРЕДЕЛ!Вот сами посмотри -- zipurl.ws/epoisk
Что милиция, что бритоголовые бандюки - одна шайка-лейка.
Непоняино кто кого бил... По телевидинию показали как один парень (вроде этот Вадим)танцует и все..... Одна болтовня...
Не звільнений, а пішов на пенсію за власним бажанням. Достовірність фактів.
A чего не начальника увелели. Нужна война просто.
Уволить главу МВДоз.
Захар сливает своих...
Все как всегда---нашли "козла отпущения".......Богатырева тоже миллионы откатов сделала на вакцине через фирму сыночка ,а уволили зама Богатыревой.....а эти все с...и сидят и обворовывают дальше страну и народ.....