Ексклюзиви
субота, 03 травня 2025 05:50

Подаруйте цей день відпочинку і відкладіть хатні справи: прикмети та заборони

Подаруйте цей день відпочинку і відкладіть хатні справи: прикмети та заборони
Ясна й тиха погода цього дня - до врожайного літа Фото: pinterest

3 травня вшановують святого преподобного Теодосія Печерського.

Це видатна духовна постать, яка визначально вплинула на формування чернечого життя та морального обличчя Київської Русі. Його життя - це приклад радикального зречення світу, глибокої віри, жертовної любові до людей і послідовного служіння Богові.

Теодосій народився приблизно 1009 року в місті Васильєві (нині Васильків на Київщині) у заможній, але суворій родині. Ще змалку він виявляв незвичну для свого віку побожність, прагнення до самотності й молитви. На відміну від більшості однолітків, він уникав гучних розваг і мирських задоволень, натомість шукав спілкування з Богом і духовну тишу. Мати, не розуміючи його внутрішнього поклику, часто карала сина за "дивну" поведінку - носіння грубого одягу чи прагнення жити у самотності.

Не витримавши тиску, юний Теодосій залишив батьківський дім і вирушив до Києва. Тут, на схилах Дніпра, він знайшов духовний притулок - приєднався до преподобного Антонія, який у печерах вів подвижницьке життя. У цих умовах, далеких від будь-якого комфорту, Теодосій постригся в ченці й почав надзвичайно суворий аскетичний шлях: жив у вузькій печері, носив важкий одяг, майже не спав, багато працював фізично, постував, молився безперервно.

Згодом спільнота почала зростати, і коли помер перший ігумен Варлаам, братія обрала Теодосія настоятелем. Він прийняв цю відповідальність зі смиренням, але взявся за глибоку реформу монастирського життя. З Константинополя він запозичив Студійський устав - зразок суворої чернечої дисципліни, що став основою для монастирського устрою на Русі.

Під керівництвом Теодосія Печерський монастир перетворився на зразкову обитель: були збудовані церкви, келії, трапезні, господарські приміщення. У монастирі давали притулок бездомним, лікували хворих, годували голодних, навчали безграмотних.

Хоча сам Теодосій не залишив багато письмових творів, його духовна спадщина була зафіксована учнями. Особливо цінним є "Житіє преподобного Теодосія", написане Нестором Літописцем - не лише духовна біографія, а й літературна пам'ятка, що започаткувала київську агіографічну традицію.

Саме за Теодосія в монастирі почали систематично записувати події - так зародилася літописна справа на Русі.

Преподобний Теодосій прожив життя, повністю віддане Богові й людям. Помер він 3 травня 1074 року. Його нетлінні мощі зберігаються у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Прикмети

Дощ цього дня - на грибне літо.

Якщо береза рясно розпустила листя - буде волога весна й дощове літо.

Ясна й тиха погода цього дня - до врожайного літа.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вознесіння Господнє та інші церковні свята травня: коли і що відзначаємо

Що не можна робити

Цього дня слід утриматися від усього, що порушує тишу, зосередженість і духовну зосередженість. Не варто вживати грубих слів, сваритися, гніватися чи навіть безтурботно жартувати.

Також цього дня не беруться за хатні клопоти - не прибирають, не шиють, не в'яжуть, не вишивають і не займаються жодною фізичною працею: не рубають дров, не пиляють, не ріжуть. Це час для мовчазної молитви, скорботи та внутрішнього очищення.

Що можна робити

Святого Теодосія вважали цілителем, тож у цей день до нього зверталися з молитвами про зцілення та полегшення недуг. Його просили про підтримку в часи хвороб, особливо тоді, коли інші засоби не допомагали. Наші пращури вірили в цілющу силу вогню навіть після його згасання - тому застосовували вугілля як оберіг від лихоманки.

У травні на українців чекає багато свят. Крім загальнодержавних вихідних, у травні відзначають безліч професійних дат, пам'ятних подій і міжнародних свят.

Щоб не пропустити жодної важливої дати, тримайте під рукою зручний календар свят на кожен день місяця.

Зараз ви читаєте новину «Подаруйте цей день відпочинку і відкладіть хатні справи: прикмети та заборони». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути