Назви місяців кожної пори року створювали, коли на слов'янських землях панувало язичництво. Але в українську мову перейшли назви, не пов'язані з язичницькими богами, як у римлян чи арабів.
Здавна українці пов'язували назви місяців року із погодними явищами, а також з господарською діяльністю.
Ці назви легко запам'ятати, але не всі знають їх значення. Gazeta.ua розповість детальніше.

Січень
Назву першого місяця року пов'язують зі словом "січа", що означає розчищену від дерев ділянку лісу, найчастіше - для лісозаготівлі. У цей період наші предки займалися підсіканням дерев перед весняним викорчовуванням, що підвищувало врожайність земель. Схожі назви у першого місяця є в інших слов'янських мовах.
Існує й народне тлумачення того, чому січень так називається - начебто в цьому місяці обличчя січуть морози та вітри. Однак це тлумачення не має таких переконливих доказів, як версія про заготівлю лісу.
Січень ще має назву просинець, прозимець, студень, вогневик.
Лютий
Назва закріпилася за другим місяцем у кінці минулого століття. Найкоротший місяць року має значення "суворий", "жорстокий", "злий". Така назва відображає характерні для кінця зими морози та хуртовини.
Лютий ще називають сніговій, казибрід, сніжень, бокогрій, межень, палютий.
Березень
Найочевидніша версія - місяць названо на честь берези, яка зацвітає і виділяє сік на початку весни. За іншою теорією місяць отримав назву на честь березозолу - промислу спалювання берези для отримання золи, з якої виготовляють скло.
У давні часи березнем називали другий місяць весни, тобто нинішній квітень. А перший весняний місяць називався "марець", що походить від імені бога рослинності та родючості Марса. Саме цю назву можна зустріти в українській літературі до 18 століття.
Інші українські назви місяця: сухий, марець, соковик, крапельник, весняний, зимобор.
Квітень
Носить свою назву з XVI століття. Саме в цей час природа "прокидається" від сну, починається пора цвітіння рослин.
Інші українські назви місяця: апріль, лукавець, цвітень, березень, красенець, снігогін, капельник, сочень.

Травень
Назва п'ятого місяця "травень", вочевидь, пов'язана з травою, яка вкриває землю наприкінці весни. Це слово дуже давнє і зустрічається також в інших слов'янських мовах. У 17-18 столітті місяць називали "май" на латинський манер і на честь давньоримської богині природи і землі Майї. Однак у 20 столітті було відроджено традиційну слов'янську назву.
Інші українські назви місяця: май.
Червень
Походить від поширеної в Україні цінної комахи "червець", з черевця якої добувають червоний барвник кармін для тканин.
Червень ще називали сінокіс, рум'янець, різноцвіт, гнилень, ґедзень, сонцекрес.
Липень
Назва сьомого місяця в українській мові пояснюється просто - у цей період зацвітає липа і починається збір липового меду. Для наших предків це була дуже важлива рослина.
Інші українські назви місяця: липець, косень, страдник, громовик, білень.

Серпень
Останній місяць літа наші пращури присвячували сінокосу та жнивам. Ось чому серпень так називається - у цей період не обходилися без серпа.
Інші українські назви місяця: жнивень, хлібосол, городник, копень, барильник, спасівець, зоряничник.
Вересень
Його назва прийшла з Полісся. Цю назву пов'язують з рослиною верес, яка особливо пишно цвіте у вересні. Також у цьому місяці люди збирали вересовий мед та виноград.
Інші назви місяця: маїк, сівень, покрійний, травник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому на поминальних обідах їдять ложками: два пояснення
Жовтень
Час, коли починає жовтіти листя. Ця назва вживається ще з часів Київської Русі. Українська назва другого осіннього місяця є унікальною і в інших слов'янських мовах не зустрічається. Пов'язана вона з пожовтінням листя.
Інші українські назви місяця: весільник, хмурень, грязень, передзимник, древопилень, зазимник.
Листопад
Пов'язана з опаданням листя назва листопад поширилася Україною із західних областей, куди осінь приходить пізніше. У центральних і східних регіонах останній осінній місяць називали "грудень", а перший зимовий місяць називався "студнем". Там дерева до цього часу вже стояли голі.
Інші українські назви місяця: напівзимник, братчини, перезимник, падолист, листогній.

Грудень
Походить від слова "груддя". Після осінніх дощів мокра земля замерзає. Їздити такими дорогами доволі важко, ґрунт стає горбистим. В давньоруські часи цей місяць називали студень. Перший місяць зими й останній місяць року раніше називався "студень". Сучасна назва грудень поширилася Україною до 19 століття і означає замерзлі грудки землі, а також закінчення посіву озимих.
Інші українські назви місяця: студень, просинець, стужайло, вітрозим, лютовій, студинець, андріїв.
З появою перших квітів варто згадати їх назви українською.
Деякі квіти українці звикли називати суржиком. Щоб позбутись цього "мовного сміття", наведемо приклад назв квітів, які красиво звучать українською.
Коментарі
А я нукович кто? skazzzzka.blogspot.com/2013/03/blog-post_5593.html
Згоден з автором. Є державні атрибути і вони необговорюються, решта питання вибору кожної окремої людини. Побудова "шароварної" України подібно утопії- смакує тільки гурманам. В середені громади мають бути спільноти за інтересами. Будувати потрібно сучасну Україну- державу, яка буде допомагати розкритися кожній особистості не залежно від походження, віросповідання, політичних поглядів.
Странно от его такое читать но я хочу сказать очень даже трезвые мысли,с судов начинается страна а не с вышиванок да Шевкочомошариковых
На жаль пан Яневський дуже переоцінив роль Сталіна в утворенні України. Забув чи не знає, що Сталін віддав Польщі такі українські історичні землі разом із людьми, як Холмщину, Надсяння, Підляшшя, Лемківщину. Тим самим спричинив жахливу антиукраїнську операцію "Вісла". А ще він вигубив мільйони українців голодом та концтаборами. Такого "батька", такого будівничого України й уві сні не приведи, Господи, побачити.
Розмова не про території які відійшли Польщі чи Росії. Розмова про спотворення менталітету, створення гомо-совєтікуса.
Брешешь, родителем современной Украины являеться кацапский пьяница Ельцын, который в борьбе с президентом советского союза Горбачевым за власть по пьяни развалил советский союз и отправил всех на собственные хлеба,трезвый такого сделать не мог-значит и водка иногда делает добрые дела
Юра, а что празднует Украина 24 августа? Никак День независимости? Или что другое? А Беловежское соглашение было подписано 8 декабря. И получается, что в Белую Вежу пан Кравчук приехал уже с актом о выходе Украины из состава Союза и провозглашении независимости. И получается, что не Ельцин отправил всех на "собственные хлеба", а Украина решила кормить себя, а не весь Союз. Вспомни: Хто зйив мое мйясо?". Ведь совсем недавняя история, а ты уже успел забыть. Чего уж тогда говорить про более давние времена.
Бачиш, ти не назвав головної причини розвалу СРСР. Я вважаю головною причиною розвалу СРСР комуністичну ідеологію.
Причина розвала СССР лежит намного глубже. Само рождение СССР было частью более глубоких, тектонических процесов. Больших чем идеи Ленина-Сталина, болих чем плани немецкого ГенШтаба и даже больших чем стремление еврейских банкиров к обогащению. Это был естественый исторический процесс лежащий во внутренней и внешней политике русских правителей. Архаичный менталитет русских властей всегда стремился к горизонтальному росширению и пренебрегал вертикальным ростом. Слишком долго они искуственно сохраняли общинный образ жизни общества и крепостное право. Слишком долго они лелеяли власть избраного круга неприкасаемых. И это убило Империю из нутри. Остальное лирика и рационализация личных стереотипов.
Організатором геноциду-голодомору 1932-1933 в Україні були кпSS на чолі з російським фашистом сраліним.
Быдло -тупые, легкоуправляемые авторитетом, часто крепкие физически, скотоподобные, агрессивные люди, не имеющие моральных принципов, любят собираться в стаю, любят громкую примитивную музыку и вообще всякий шум, общаются между собой истошными воплями..
Быдло - свиноподобное существо в образе человека, ограниченного ума, вызывающее своим непредсказуемым омерзительным поведением оскорбление граждан. Мотивации и интересы - замкнуты только на самом себе и являются социальными отбросами по их собственному выбору. Основной отличительный признак – антиобщественное поведение. Язык силы - единственный язык, на котором с быдлом нужно говорить.
А що було [b]першопричиною Голодомору 1932-33 років в Україні, можна отримати відповідь?[/b]
Я не зрозумів, автор що не знає, що в Україні існує цілих три православних церкви
1. УПЦ КП
2. УАПЦ
3. УПЦ КП.
Так що такий волюнтаристський підхід до даного питання не дасть нічого позитивного.
Точніше дві. УАПЦ та УПЦ КП. УПЦ КП МП - секта ім.Сталіна.
Укрокнижка - это мовнюковское пособие для бандерлогов, ломающее психику и интеллект бандерлога всего лишь одним укроалфавитом и волшебными 3 словами: "слава, героям, украины", а необратимые последствия возникают ещё после 3 волшебных слов: "слава, бандере и шухевичу"...
есть еще УПЦВ украинская православная церковь васи,приходи покрещу,грехи отпущу если надо
УПЦВ входит в состав консорциума "Рога и Копыта": УГКЦ и УПЦ КП
Ставити "-" не коректно, потрібно дати пояснення або поставити питання.
а я с ним согласен.Каждый имеет право на свою индивидуальную точку зрения.Мы все разные,мои взгляды,вкусы -это то,что присуще мне.И неважно ,что это не вписуется в эти штампы.Всё индивидуально.А у нас навязывают многие ,иногда глупые штампы.А главное то что,для нас всех,страны?Это уважение к любому гражданину,пусть его мнение и не согласуется с каким то критерием.Но НЕЗАВИСИМЫЙ и ЧЕСТНЫЙ СУД-это,важнее для страны,чем всё остальноё
Шановний, дайте пояснення, як ми будемо спілкуватися, мовою чи язиком при зустрічі? Це не провокаційне питання, це щоб зрозуміти суть "право на свою индивидуальную точку зрения.".
вирішив вам відповісти: я просто переходжу на укр.мову і з поваги до вас і до рідної мови, тобто перейду і з Вами на українську мову, для мене-це не проблема, Шановний.
Дякую, за відповідь. Мабуть людям потрібно позбутися жорстокості і шукати компромісів. Адже втрата культури, мови, історії того чи іншого народу, то втрата для всього суспільства.
Я про Яневського був кращої думки . УКРАЇНСЬКОЮ мають обов"язково володіти лише держслужбовці , розмовляти ж можна на будь-якій зручній мові . Дітей з дитсадка треба вчити мові . Свободу релігійних вподобаннь в Україні ніхто не відміняв . А за Шевченка , Шопена й вишиванки мова взагалі не йдеться .
читай его внимательней...Ты что не замечал?Я заметил.Я тоже,имею свою точку зрения и она не противоречит ему,он за укр.яз и я тоже(закончи дочитывать,суд на укр.яз..,согласен,знать должны)...Но это неважно.Почему?Потому что без честного суда-не будет Украины.Я православный.Но иногда спрашую себя:почему политики все кричат,навешуют штампы,что мы все православные?Кто сказал?Отделена от гос-ва?А может я подумываю буддистом стать?дико?а почему?а свобода воли,личности и т.д?
Яким шляхом можна отримати чесний суд в Україні.
Ответ про честный суд в укрокнижке!
Укрокнижка - это мовнюковское пособие для бандерлогов, ломающее психику и интеллект бандерлога всего лишь одним укроалфавитом и волшебными 3 словами: "слава, героям, украины", а необратимые последствия возникают ещё после 3 волшебных слов: "слава, бандере и шухевичу"...
В 91-м когда голосовали за гос. язык не предполагали,что задушат русский.Если б людям разъяснили,было бы изначально 2-а государственных
Запрещали украинский еще при российских царях,книги и молитвенники не разрешили печатать на укр.мове.А сейчас пожалуйста и книги и журналы,читай не хочу .
Так что на счет "давят" ты погарячился.
На Закарпатье все знают украинский ,русский ,хотя многие дома говорят на венгерским и это есть хорошо !!И языковый вопрос там никого не волнует.