Електрик 49-річний Віктор Брудновський із райцентру Здолбунів Рівненської області торік знайшов у саду гусінь завдовжки 12 см. За дев"ять місяців із кокона вилетів метелик Велике нічне павиче око.
— У житті такої величезної гусені не бачив. Понад два сантиметри товщиною. Вся у волосінні. Страшно було в руки її взяти, — згадує господар. — Поклав у каструлю й накрив кришкою — хотів вранці сусідам показати. За ніч вона зробила кокон більший за сірникову коробку.
Чоловік вирішив не викидати знахідки. Сфотографував і заніс до хати. Знімки показав знайомій вчительці біології. Вона порадила набратися терпіння й чекати до весни. Дружина Брудновського Валентина каже, що залишилися на зиму без соку — на експеримент взяли каструлю із соковарки.
У квітні з кокона вилетів метелик. Розмах його крил — 15 см.
— Скільки живу тут, а такого ще не зустрічав! Від нас недалеко залізниця. Можливо, метелики на поїзді з теплих країв приїжджають, — дивується Віктор Брудновський.
Науковці вважають природною появу метелика на Рівненщині й не пов"язують із глобальним потеплінням. Він — типовий представник фауни регіону, хоч і рідкісний.
— Велике павиче око є найбільшим нічним метеликом Європи. Найпоширеніший у Середній та Південній Європі, на Кавказі, Малій Азії та Ірані. В нас — у Криму, — пояснює 37-річна Тетяна Гусаковська, біолог із Рівненського державного гуманітарного університету. — Метелик занесений до Червоної книги України. Цікаво, що він нічого не їсть. Живе за рахунок запасів, які накопичив, будучи гусеницею.
Науковець пояснює, що такі комахи живуть днів десять. Відкладають яйця й помирають.
Коментарі