Ексклюзиви
вівторок, 16 березня 2010 18:52

Нові пристрасті довкола "АероСвіту"

Щойно привітали жінок з їхнім святом 8 Березня, як наступного дня в Господарському суді Київської області виник черговий виток конфлікту довкола авіакомпанії "АероСвіт". Там почали розглядати позов одного з його акціонерів — голландської компанії Gilward Investments, що вимагає визнати незаконним придбання компанією "ГенАвіаІнвест", яка належить відомому бізнесмену Вікторові Пінчуку, акцій другого за величиною українського авіаперевізника.

Невеликий екскурс у минуле. 2004 року ВАТ "Агентство повітряних сполучень і туризму "Аеротур" продало "ГенАвіаІнвесту" 25%-1 акцію авіакомпанії. Оскільки "АероСвіт" є закритим акціонерним товариством, то, згідно з нормами українського законодавства і положеннями Статуту авіакомпанії, право на першочерговий викуп акцій належить акціонерам. На той момент Gilward Investments таким був, а "ГенАвіаІнвест" — ні. Якщо згадати, що 2004-го (перша операція відбулася в жовтні) президентом України був Леонід Кучма, зятем якого є Віктор Пінчук, багато що відразу стає зрозуміло. Майже як у культовому фільмі "Хрещений батько": "Я зробив йому пропозицію, від якої він не зміг відмовитися".

Тоді співвласником Gilward Investments був відомий бізнесмен Аарон Майберг. Не виключено, що він вирішив знайти в особі Віктора Пінчука впливового покровителя, тому й "закрив очі" на порушення законодавства при продажу акцій авіакомпанії. Пізніше Майберг, котрий контролював значну частку акцій "АероСвіту", і Пінчук як новий акціонер "АероСвіту" не тільки "порозумілися", а й стали організаторами цілого ряду спроб (на щастя, безуспішних) привласнення акцій і майна авіакомпанії. Наприклад, улітку 2008 року Аарон Майберг, тоді голова Наглядової ради "АероСвіту", спробував узяти кредит у банку "Кредит Дніпро", що належить Віктору Пінчуку, під заставу землі в Криму, яка є власністю авіакомпанії. Причому сума кредиту сягала $10 млн, сума застави — $150 млн. На додачу, заставу оформляли як іпотеку, тобто в разі неповернення кредиту банк автоматично ставав би власником землі. Цей випадок свого часу детально висвітлювали ЗМІ.

Наприкінці минулого року Майберг продав свою частку в комерційній структурі, яка володіла частиною прав у Gilward Investments, тобто вийшов з лав співвласників компанії.

Природно, новим власникам частки в нідерландській компанії знадобився час, щоб увійти в курс справи, провести ревізію й інвентаризацію всіх документів. Саме так, за словами секретаря Наглядової ради "АероСвіту" і представника Gilward Investments Максима Юхименка, і стало відомо про згадану оборудку 2004 року. На сьогодні немає жодного документа, який підтверджував би, що "Аеротур" зробив акціонерам "АероСвіту" пропозицію купити належні йому акції авіакомпанії, але ті дружно відмовилися.

2004 року президентом України був Леонід Кучма, зятем якого є Віктор Пінчук

"ГенАвіаІнвест" негайно відреагував на позов Gilward Investments, заявивши, що весь цей час Gilward Investments нібито знала про операцію з акціями "АероСвіту". Та "ГенАвіаІнвест" забула уточнити "маленький" нюанс — якщо про трансакції з цінними паперами авіакомпанії стало відомо через шість років після її здійснення, то логічно припустити, що з двох співвласників голландської компанії повною інформацією володів лише Аарон Майберг і ретельно її приховував. Максим Юхименко, котрий представляє інтереси нових власників компанії, яка володіє правами на частину в Gilward Investments, вважає, що це стало результатом таємних домовленостей між "ГенАвіаІнвестом" і паном Майбергом, завдяки чому всіх аспектів операції не оприлюднювали. Лише відколи Майберг перестав бути опосередкованим співвласником Gilward Investments, стало відомо про порушення. Стосовно питання про закінчення терміну позовної давності необхідно зазначити: справді, в українському законодавстві позовна давність визначена трьома роками. Однак суд має право поновити терміни позовної давності, якщо Gilward Investments доведе, що порушення сталося з поважної причини, як, наприклад, приховування інформації одним зі співвласників, що цілком реально (бо так і є насправді). Тому, перспектива в даної судової суперечки достатньо висока, тим паче що подібне за сутністю рішення вже ухвалював Конституційний суд щодо заводу "Оболонь".

Відтак дуже дивними видаються спроби "ГенАвіаІнвесту" вдавати "ображеного". Мова йде про інтерв"ю Геннадія Газіна, топ-менеджера компанії, що керує активами Віктора Пінчука. Він заявив про те, що нібито було порушено права "ГенАвіаІнвесту" при якійсь міфічній зміні власників "АероСвіту". Якось незручно, але доводиться пояснити: голландська компанія Gilward Investments як була, так і залишилася акціонером "АероСвіту", володіє 38% акцій і з ними останнім часом жодних операцій не здійснювала.

А може, представники Пінчука зумисне намагаються подати спотворену інформацію? Подібна поведінка, до речі, може бути спробою тиснути на суд. Але чекатимемо вердикту Феміди, яка, сподіваємося, при розгляді позову компанії Gilward Investments керуватиметься виключно законами і кодексами України.

Зараз ви читаєте новину «Нові пристрасті довкола "АероСвіту"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути