— У ремонт житла вклав 20 тисяч доларів. За вісім місяців відбив тільки 2, бо довго не міг здати в оренду, — каже 33-річний Іван Сойка. — Треба шість років, щоб повернути свої гроші. Єдина надія на Євро-2012.
Іван Сойка здає в оренду однокімнатку на третьому поверсі "хрущовки" на вул. Володимира Великого у Львові. Торік у лютому померла бабуся, помешкання лишила у спадок.
— Бабця з дідом не робили ремонт років 20. Мебель страшна була. У ванній через погану вентиляцію і сирість штукатурка сипалася.
Господар зробив євроремонт, замінив вікна, двері, сантехніку. Ванну та кухню обклав плиткою, засклив балкон. Придбав нові меблі, пралку, холодильник і телевізор.
— Тут район хороший. Поряд два озера. До центру доїхати легко. На сусідній вулиці два великі супермаркети. Продуктовий базарчик рядом, до Південного базару 15-20 хвилин пішки. Думав, що якась молода пара за 2,5 тисячі з охотою зніме. Ремонт закінчив у травні. Хлопець, готовий платити 2 тисячі гривень на місяць, знайшовся аж у серпні. Він працює близько у банку. Знайома маклерка його підшукала. Казала, до кризи на квартири з ремонтом був великий попит. А тепер люди збідніли, всім аби найдешевше.
Договір з орендарем підписав до травня цього року. Далі здаватиме помешкання поденно.
— Під час Євро хочу брати 50-100 євро за добу. Шукати клієнтів буду через агентства нерухомості.
42-річний Володимир Гайдук п'ять років здає квартиру у сусідньому будинку. Планування таке саме, як в Івана Сойки.
— Із сім'єю прожив тут 10 років. З'явилася можливість переїхати у більшу квартиру на Сихові, — каже він. — У цій ремонт простенький. Меблі старі, у кімнаті односпальне ліжко і розкладний диван. Є радянська пральна машина та холодильник "Донбас".
За рік заробив на оренді 18 тис. грн. Щомісяця бере 1,5 тис. грн.
— Починав здавати за 800 гривень. Одразу розраховував на студентів. Чотири роки в мене живуть троє хлопців з одного села. Разом навчаються у "Політехніці". Домовилися, що з кожного літа за два місяці можуть не платити, але мусять зробити покращення у квартирі. То вони ремонт у ванній зробили, вхідні двері замінили.
Про Євро-2012 не думає.
— У мене зараз хороші хлопці живуть, не хочу їх виганяти. Взагалі сумніваюся, що сюди приїде багато європейців. Я чув, німці селяться у прикордонних містечках у Польщі. У Львів тільки на футбольні матчі приїздитимуть.
На червень підняли оренду у п'ять-сім разів
— Робити ремонт у квартирах під оренду невигідно, — каже 30-річна Марія Тимків, директор львівського агентства нерухомості "СТМ". — Різниця між однаковими квартирами в одному районі з ремонтом і без — 500 гривень. У центрі лише трохи більша.
За рік економ-житло подорожчало на 500 грн. Помешкання з ремонтом здають по 2 тис. грн на місяць, без — 1,5.
— На червень-липень власники квартир підняли оренду у п'ять-сім разів. За трикімнатку хочуть 300-500 євро за добу. Іноземці, які приїдуть на Євро, не будуть стільки платити. Хіба що вселити 10 людей. Але тоді умови вийдуть, як у хостелі.
Працівниця агентства нерухомості "АС" 26-річна Олена радить поденно здавати кілька помешкань одночасно.
— Можна винайняти чужі і пропонувати їх у суборенду. Одна квартира простоюватиме, інша зароблятиме гроші. З власниками житла потрібно підписати договір. Але на подобову оренду потрібно витрачати увесь час. Після кожного клієнта попрати постільну білизну, прибрати. Найприбутковіша пора — літо, новорічні та травневі свята.
Коментарі