Цього року на оздоровлення дітей в області передбачено 25 млн грн. На ці гроші планують оздоровити 70 тис. школярів. Дитячий відпочинок у приміських оздоровчих таборах області коштує 1–1,4 тис. грн. Майже удвічі подорожчало табірне дитяче харчування.
11-річна Валерія Носко в березні цього року їздила відпочивати до міжнародного табору "Артек" під Ялтою в Криму. Дівчина — сирота. Навчається в 4 класі полтавської школи N11.
— Бабушка прочитала в газеті, що сироти можуть безплатно відпочивати, — розповідає Валерія. — Подзвонила в міську раду. Їй сказали, щоб прийшла з документами.
У березні дівчині дали путівку до "Артека".
— Заплатили з бабушкою в банк 80 гривень, — згадує вона.
До Сімферополя їхали потягом. Звідти усіх повезли до "Артека".
— Ніколи моря не бачила, — зітхає. — "Артек" такий красівий.
У таборі дітей розселили по двоповерхових корпусах. На першому поверсі жили вісім хлопців, на другому — стільки ж дівчат.
— Купалися кожні два дні в морі, — продовжує дівчина. — У таборі роздали красиву форму — курточки та білі штани. Коли їхали — її забрали. Цілі дні співали, танцювали, ходили в музеї, походи.
Відпочинок тривав 21 день. Цими днями в "Артек" приїжджала співачка Ані Лорак із тригодинним концертом.
— Коли їхала додому, сильно плакала. Деяких дітей батьки заставляли їхати в "Артек", — зітхає Валерія. — Бабушка дала з собою 50 гривень, то я накупила їй та хресному подарунків.
Безкоштовно путівки на оздоровлення надають дітям-пільговикам всеукраїнські дитячі табори "Артек", "Молода гвардія". Батьки обдарованих дітей сплачують 30% ціни. Повна вартість 21-денної путівки до "Артеку" — від 4 до 10 тис. грн.
На Полтавщині найпопулярніші дитячі табори — "Сонячний", "Енергетик", "Супутник", "Чайка", "Зоряний" — розташовані в Кременчуцькому районі. Працюють 35 заміських таборів. Насамперед оздоровлюють дітей пільгових категорій та дітей працівників підприємств, які є власниками таборів.
У "Фонтані" Новосанжарського району раніше оздоровлювали дітей працівників "Полтавнафтогазгеології". Дістати путівку було складно. Нині підприємство не в розквіті. До табору приймають усіх бажаючих.
— Діти в таборі відпочивають із 1 червня до 31 серпня, — розповідає директор "Фонтана" Валентин Скляренко, 60 років.
Зміна триває 18 днів. Цього року майже вдвічі подорожчало харчування. За день батьки платитимуть 27 грн. Торік п"ятиразове одноденне харчування коштувало 17 грн.
— Путівка була 810 гривень, а зараз — 1170, — порівнює Скляренко.
У таборі проводять косметичні ремонти. Облаштували пляж біля річки Ворскли. Зробили майданчик для міні-футболу. Табір розрахований на 360 місць.
— Якби була державна програма відновлення таборів, зробили б не гірший за "Артек", — каже Скляренко. — Там переплачуєш за бренд та море. Відпочинок у пришкільних таборах — абсурд. Дитина повинна оздоровлюватися на природі.
Пришкільних таборів в області 700. Ще майже двісті — профільних.
У Кременчуці оздоровлення в цих таборах коштує 140 грн. Із них 50 сплачують батьки, решту — міськрада. У Кременчуці один з найцікавіших профільних таборів — "Гардемарин". Там запланували шість походів. 100 тис. грн виділять на оздоровлення дітей-пільговиків.
У Полтаві на харчування дитини в день виділяють по 10 грн. У місті працюватимуть три спортивні табори на базі дитячо-юнацьких спортивних шкіл NN 1, 2, "Ворскла", а також 47 пришкільних. У заміських — "Супутник" та "Олімпійські надії" — переважно відпочиватимуть діти-пільговики. У місті формують реєстр дітей, які потребують відпочинку. Заявки приймає міське управління у справах сім"ї, молоді та спорту.
У Лубнах заміських таборів немає. Відкриють 33 пришкільні. На 12 тис. грн закуплять путівки для відпочинку дітей у таборах сусідніх районів. 600 путівок для місцевих школярів цього року придбали спонсори.
У Миргороді працюватиме заміський дитячий табір "Миргородський". Виділили 40 тис. грн на оздоровлення дітей-пільговиків. Повна вартість путівки — понад 800 грн.
1,2 тис. грн коштуватиме путівка в дитячому центрі "Горизонт" у Комсомольську. Тут уперше за всі роки цілодобово подаватимуть гарячу воду. Оздоровлення почнеться з 7 червня.
У православних таборах немає дискотек
На Полтавщині працюватимуть православні табори "Орлятко" в Карлівці та "Дзвоник" у селі Лука Лохвицького району. Відпочинок у християнських таборах утричі дешевший від заміських.
Табірне життя відбувається за церковним уставом: вранішні та вечірні молитви, духовні часи, читання життя святих. Працюють гуртки. Не проводять дискотек.
— У всьому іншому табір звичайний, — говорить секретар Полтавсько-Миргородської єпархії Української православної церкви Московського патріархату Андрій Васильєв, 27 років. — Відбуваються змагання, концерти, є бібліотека, відеозал.
В "Орлятку" буде 6 змін. Заїзди розпочинають з 1 червня. У "Дзвонику" — 4 зміни. Табір запрацює з середини червня.
Путівка коштує орієнтовно 350 грн. Телефон єпархії (0532) 56 00 60.
Коментарі
1