
Брюссель в умовах безпекових загроз вимушений не порушувати принцип згоди в ЄС але і швидко ухвалювати рішення. Найгостріше питання - з Угорщиною, яка робить все більше суперечливих заяв.
Кілька днів тому угорський парламент схвалив поправки до Конституції, згідно з якими визнаються лише дві статі: чоловіча та жіноча. Крім того, зміни до Основного закону Угорщини надають підстави для заборони ЛГБТ-парадів та інших акцій.
Голосування відбувалося на тлі регулярних протестів у Будапешті. Незгодні з пропозиціями депутати навіть намагалися заблокувати засідання парламенту.
Та правлячій партії "ФІДЕС" вдалося зібрати голоси під свої ініціативи. Новації викликали гостру реакцію не лише серед опозиції, а й в угорському суспільстві. Навіщо ж Віктор Орбан, чий рейтинг останнім часом знижується, так ризикував?
Приховані вигоди
Наступного року в Угорщині мають відбутися парламентські вибори. "Фідес" втрачає підтримку угорців. Віктор Орбан є прем'єром з 2010 року і країна могла банально втомитися від де-факто одноосібного правління. Утім, політик має плани на майбутнє, роблячи ставку на підтримку президента Дональда Трампа.
У лютому 2025 року Орбан говорив про "чистку перед Великоднем": захист від іноземного впливу, підтримку традиційних цінностей. "Міжнародна гендерна мережа має прибрати руки від наших дітей, - заявив він тоді. - Нині зі змінами у США вітер буде на нашу користь".
Поправка про дві статі майже тотожна одному з перших указів Дональда Трампа на посаді президента. Та вона не одна - парламент також дозволив позбавляти угорського громадянства осіб із подвійним громадянством, якщо вони визнані небезпечними для країни. Завдяки цій поправці Віктор Орбан, теоретично, набуває можливості легально позбавитися від конкурентів, особливо тих, хто виїхав за кордон.
Горда і надійна з Мадяром
Утім, найнебезпечнішим для Орбана є лідер опозиційної партії "Тиса" Петер Мадяр. У неділю, 13 квітня, на мітингу він заявив про майбутню перемогу на виборах і пообіцяв відновити репутацію Угорщини серед партнерів. Останні опитування показують, що "Тиса" випереджає "Фідес".
"Угорщина знову стане гордою і надійною союзницею НАТО, повноправним членом Євросоюзу", - пообіцяв Мадяр на мітингу.
Щодо повноправності членства у ЄС, лідер угорської опозиції зачепив дуже актуальне питання. В ЄС Угорщина зіштовхнулася з бойкотом інших країн-членів Євросоюзу та офіційного Брюсселя. Після виборів до Європарламенту Віктор Орбан, можливо, сподівався на панування консерваторів і на цій підставі на перезавантаження керівних структур ЄС, та цього не сталося. "Європейська народна партія" зуміла сформувати коаліцію і створити проти ультраправих "санітарний кордон". Не справдилася ставка Орбана і на альянс із італійською прем'єркою Джорджією Мелоні, котра не приєдналася до групи у Європарламенті "Патріоти Європи".
Нині Євросоюз вимушений вирішувати як відсторонити Угорщину від блокування рішень.
Дивні заяви
Цими днями Віктор Орбан і його соратники відзначилися низкою дивних висловлювань. Зокрема, угорський прем'єр раптом заявив, що вступ України до ЄС розвалить спільноту. Радник прем'єра Балаж Орбан пояснив: доведеться витрачати понад 2,5 трильйони євро на процедури вступу, ще 100 мільярдів євро на рік для відновлення і підтримку роботи української держави.
На додачу, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив про відмову підтримати нові санкції ЄС проти РФ у галузі постачання енергоносіїв. Він також розкритикував військові плани ЄС із виділенням 40 мільярдів євро на постачання зброї нашій країні та направлення до нас військових радників. Свою позицію Сіярто пояснив ризиком ескалації війни "у бік Європи. Для нас це є "червона лінія".
Схоже, нові "червоні лінії" від Угорщини довели Брюссель до пошуку протидії.
"Чашка кави" вже не діє
У 2022 році Віктор Орбан вийшов випити кави, коли у Брюсселі голосувався початок вступу України до ЄС, що дозволило обійти позицію Угорщини. Однак, за даними Politico, які посилаються на шістьох європейських дипломатів, у 2025 році у питанні антиросійських санкцій "чашка кави" може не спрацювати. Тому кілька країн ЄС (серед них Чехія та Бельгія) пропонують новий механізм: зробити санкції проти Росії національними. Тобто, їх запроваджуватимуть на рівні держав-членів Євросоюзу. Якщо пропозиція знайде підтримку більшості країн і буде реалізована, вето Угорщини на антиросійські санкції втрачають сенс.
На горизонті - крутіші заходи. За даними Politico, майбутня правляча коаліція Німеччини планує запровадити механізм санкцій та навіть позбавлення права голосу за порушення верховенства закону в ЄС.
Моральна ясність і цегляні стіни
Усі ці наміри виникли не на порожньому місці. Санкції проти РФ Євросоюз має продовжувати кожні пів року. Загроза агресії Росії спонукає ЄС до мілітаризації, водночас надзвичайної ваги набуває внутрішня єдність. Підтримка України у війні проти Росії - безпекове питання Європи. Угорщина з окремою позицією підважує цю єдність і континентальну безпеку. Зрештою, Будапешт погрожує заблокувати вступ України до ЄС.
"У цієї країни немає моральної ясності, яка є у нас через атаки Путіна", - пояснив міністр закордонних справ Радослав Сікорський. Він повідомив, що закликав Віктора Орбана змінити позицію, але "це все одно що розмовляти із цегляною стіною".
З іншого боку, виникають сумніви, чи не послаблять обхідні маневри проти Угорщини ту саму єдність ЄС, котру вони мають зберегти. Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський поділився своїми сумнівами: Європа може стати набагато слабшою без права вето. Утім, він вказав і на ще один механізм - ухвалу рішень (особливо безпекових) - на рівні "Коаліції добровольців", до якої Угорщина не входить. За словами іншого співрозмовника згадуваного видання, який вирішив не називатися, "безпека Європи занадто серйозне питання, щоб вести переговори з однією людиною, котра бачить речі на 180 градусів інакше, ніж усі інші".
Коментарі