субота, 18 січня 2025 18:16

Свої люди в Голівуді. Кіношна амбіція Дональда Трампа

Свої люди в Голівуді. Кіношна амбіція Дональда Трампа
Колаж Gazeta.ua

Наступний президент США вирішив зробити знову великою ще й "Фабрику мрій", котра досі була вільною від прямого впливу політиків. Дональд Трамп оголосив, що номінує Сильвестра Сталлоне, Мела Гібсона і Джона Войта на посади спецпосланців президента у Голлівуді.

Ці кінозірки підтримувала Дональда Трампа під час його першої каденції, судових процесів або на виборах. Войт підтримав бажання політика балотуватися у президенти у 2016 році. Сталлоне це зробив у рамках агітаційної кампанії 2024 року. У листопаді він представив Дональда Трампа на вечірці в Інституті політики Америки як міфічного персонажа і "другого Джорджа Вашингтона". Найбільш активно допоміг Трампу Мел Гібсон: першим взявся критикувати розумові здібності Камали Гарріс, а нині натякає на те, що лісові пожежі у Лос-Анджелесі сталися через навмисні підпали. До слова, вогонь дістався й Голлівуду.

Золотий вік

"Я зроблю те, що вони пропонують. Знову - Золотий вік Голлівуду! Ці актори будуть моїми очима і вухами у Голлівуді", - пояснив Дональд Трамп.

У соцмережі він додав, що "Фабрика мрій" втратила багато клієнтів за останні чотири роки, а з ним стане більше, краще, сильніше, ніж будь-коли раніше. Що він мав на увазі, політик не пояснив.

Спецпосланці не приховували здивування. Мел Гібсон розповів, що дізнався про номінацію, як і всі, з допису Трампа, і "був здивований". Актор готовий виконувати свої обов'язки, хоча поки нічого про них не знає. І натякає, чи не додається, бува, до призначення і резиденція, бо у Гібсона згорів будинок в Малібу.

Сталлоне і Войт ще не коментували ініціативи зробити їх чиновниками.

Американські гірки

Після фінансової кризи 2008 року і пандемії 2019 року Голлівуд занепадає. Традиційне кіновиробництво перейшло на блокбастери, римейки, сіквели і пріквели, котрі гарантують окупність. Показовим став 2011 рік. Найуспішніше у прокаті - завершення циклу фільмів про Гаррі Поттера. І низка провальних блокбастерів: "Пен: Подорож і Нетландію" у 2015 році, "Джон Картер" у 2012 році. Ці стрічки не окупилися.

"Фабрика мрій" зреагувала скороченням кіновиробництва: з понад двох сотень касових картин, які виходили на екран до 2008 року, Голлівуд у 2019 році знімав уже вдвічі менше. Плани на 2025 рік свідчать, що криза поглиблюється: більше половини майбутніх стрічок - франшизи, адже найбільші касові збори у 2024 році мали продовження або повтор знятого раніше.

З одного боку це приносить гроші. З іншого - б'є по розмаїттю й експериментах. Раніше надприбутки від блокбастерів дозволяли ризикнути й довірити зйомки молодим режисерам, сценаристам і акторам. Тепер - ні. Відтак страждає розмаїття, пошук, експеримент. Тож у американському кіномистецтві нема ані знахідок, ані відкриттів.

Під час виборів Голлівуд переважно виступав за Камалу Гарріс. Дональд Трамп вважався там персоною нон ґрата. Багато акторів критикували політика навіть під час публічних церемоній. Наприклад, так сталося у 2017 році, коли на врученні "Золотого глобусу" кінозірка Меріл Стріп висловила жаль з приводу інциденту 2015 року. Тоді Трамп спародіював журналіста з інвалідністю із New York Times Сержа Ковальськи. "Неповага породжує неповагу", - обурилася Меріл Стріп. Політик відповів: Стріп є "переоціненою актрисою" і "любителькою Хілларі Клінтон", а йому не вперше бути мішенню для "кіношних лібералів".

Ще одне помітне зіткнення з "кіношниками" сталося у 2019 році, коли Трамп декілька разів використав образи з серіалу "Гра престолів" для агітації. Так, він використав образ Стіни для просування ідеї побудувати стіну на кордоні з Мексикою. У наступному колажі Трамп фігурував особисто як силует у тумані з підписом у стилістиці серіалу: "Гру скінчено. Для ненависників і лівих радикальних демократів. Жодної змови. Жодного перешкоджання (правосуддю)". Канал НВО, котрий демонстрував серіал, офіційно попросив Трампа не використовувати "Гру престолів".

Назад у майбутнє

Попри уявлення про Голлівуд як про "Фабрику мрій", кіноіндустрія є важливим політичним інструментом. У 1970-х роках вийшли на екран картини, котрі критикували владу. Одним із найбільш нашумілих був "Китайський синдром" із Джейн Фонда у головній ролі.

Нині лідер Республіканської партії вже заявив про повернення до традиційних цінностей. Це збігається з глядацькими трендами. За даними CNBC, родинна авдиторія надає перевагу "старому доброму кіно" і ця тенденція поширюється на більшість вікових груп. Трамп на виборах акцентував на родинах, на традиційних сімейних цінностях.

Зокрема, серед його "вух і очей" на пагорбах "Фабрики мрій" не буде жінок. Усі троє обранців - чоловіки-зірки 80-90-х років минулого століття, ровесники Дональда Трампа. У той період Голлівуд переживав черговий підйом, а майбутній президент США домігся перших успіхів у публічній площині. Його тяжіння до людей з шоу-бізнесу (кілька номінантів на важливі посади є або телеведучими, або мають відповідний досвід) свідчить про акцент на пропаганді. Скоріш, вона матиме виняткове значення у діяльності нового президента США. Спецпосланцем у Велику Британію він номінував британського телепродюсера Марка Бернетта.

"Плівкові будиночки" для Білого дому

Можливо, Голлівуд буде змушений грати у політичні ігри. Символічно, що 17 грудня у США ховали одного з найцікавіших режисерів, Девіда Лінча, котрий помер від емфіземи легень. Він першим зняв повнометражний серйозний фільм на цифрову камеру. Це була стрічка "Внутрішня імперія". Наприкінці минулого століття він першим вдало поєднав серйозне кіно із серіальним форматом у "Твін Піксі". До слова, після 2011 року ставка на серйозні серіали врятувала багато студій і митців.

Тим часом, полум'я пожеж вирувало на голлівудських пагорбах. Марновірні кіношники побачили в цьому недобрий знак.

"Не думаю, що хтось знає, що буде далі", - сказав The Financial Times неназваний керівник великої кіностудії. З Голлівуду почали задовго до пожеж виїжджати працівники кіноіндустрії, котрі не змогли знайти роботу. Деякі кіностудії перенесли виробництво в інші штати або й країни. Виникає занепокоєння, що почне руйнуватись система кіновиробництва, що склалася протягом останніх 100 років.

Зараз ви читаєте новину «Свої люди в Голівуді. Кіношна амбіція Дональда Трампа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути