середа, 05 лютого 2025 21:34

Перші здобутки митної політики Трампа – Китай не злякався, інші пропонують домовлятися

Перші здобутки митної політики Трампа – Китай не злякався, інші пропонують домовлятися
Дональд Трамп заявив, що під обмежувальні мита може потрапити і Велика Британія. Фото: eastnews.ua

Білий дім має перші результати від запроваджених обмежувальних мит. Це запускає новий тренд у геополітиці, який вплине й на Україну.

З 4 лютого мали запрацювати американські мита і тарифи на товари з Канади, Мексики і Китаю. Але дві країни, котрі межують зі США, зробили крок назустріч Дональду Трампу.

Як повідомив сам президент США у своїй соцмережі Truth Social, у нього відбулася "дуже дружня" бесіда з президенткою Мексики Клаудією Шейнбаум.

За її результатами, мексиканська сторона посилить охорону кордону зі Сполученими Штатами щоби припинити постачання наркотичної речовини фентанілу і проникнення на територію США нелегальних мігрантів.

У ніч на 4 лютого (за київським часом) розмовляв із Дональдом Трампом і прем'єр Канади Джастін Трюдо. За його словами, домовилися, що 1 мільярд 300 мільйонів доларів буде інвестовано у зміцнення безпеки кордону: більше військових, більше охорони, новітнє озброєння і координація дій з американською стороною. Трюдо, до слова, визнав, що є ділянки кордону без охорони і оголосив про розвідувальну директиву обсягом 200 мільйонів доларів США на заходи протидії проникненню фентанілу і нелегальних мігрантів на територію США. Спостереження за кордоном буде цілодобовим, канадська влада внесе наркокартелі у перелік терористичних організацій.

У підсумку Дональд Трамп оголосив, що дуже задоволений результатом. Мита (тарифи) призупинять на один місяць.

Нам надано час, щоб попрацювати спільно, пояснила Клаудія Шейнбаум.

Сальвадорський бонус

На тлі скандалу з тарифами Сальвадор, проти якого не було жодних порухів від США, запропонував Вашингтону приймати депортованих зі США мігрантів без огляду на їхні національність і громадянство. Окремо наголошено, що сальвадорська сторона готова прийняти всіх членів банди MS-13 і венесуельського злочинного угруповання Tren de Aragua.

Крім того, Сальвадор відкриває двері своїх в'язниць для осіб-резидентів США, засуджених у Сполучених Штатах за насильницькі злочини. Безпрецедентний жест - наголосив президент Сальвадору Найїб Букеле. Він навіть назвав гігантську тюрму на 40 тисяч осіб "Центром стримування тероризму", і готовий здати на аутсорс американській стороні. Отже, візит держсекретаря США Марко Рубіо, в ході котрого і вдалося досягти цих домовленостей, можна вважати успішним.

MS-13 - найбільша вулична банда світу. Назва є скороченою від Mara Salvatrucha - у перекладі із сальвадорського злочинного сленгу "загін сальвадорських вогняних мурах" налічує від 50 до 300 тисяч осіб, з них до 20 тисяч злочинців на території США.

Легальні мігранти у Сполучених Штатах із Сальвадору вимушені платити данину "вогненяним мурахам", але це лише одна зі статей прибутку банди, члени якої не гребують жодними засобами заради наживи.

Tren de Aragua - венесуельська мегабанда. Кількість порівняно з MS-13 мізерна (більш ніж 100 осіб, за іншими оцінками - 5 тисяч осіб), але нею керує гран Ектор "Ніньо" Герреро і угруповання має "штаб-квартиру" у в'язниці Токорон у штаті Арагуа. Також осередки банди діють у 6 штатах Венесуели і у Колумбії, Бразилії, Еквадорі, Чилі, Перу, Болівії, Мексиці і США. Банда займається торгівлею людьми, наркотрафіком і рекетом.

Не до тріумфу

Білий дім міг би святкувати перемогу, але не робить цього. Китай замість розмовляти, за прикладом Трюдо і Шейнбаум, запровадив дзеркальні 10% мита на американські товари. Стримана реакція адміністрації Дональда Трампа свідчить, що це є проблемою.

А ще Пекін вніс до переліку неблагонадійних організацій американську компанію Google, модні бренд и Calvin Klein, Tommy Hilfiger та біотехнологічну фірму Illumina. Перебування у цьому списку означає, що китайський уряд у будь-який момент може накласти на них санкції, виписати штрафи чи обмежити їхню діяльність на території КНР.

У такий спосіб Китай запрошує США до переговорів, вважає голова китайського відділу дослідницької компанії Capital Economics Джуліан Еванс-Прітчард. За його словами, китайські мита стосуватимуться американських товарів на 20 мільярдів доларів, американські до китайських товарів - 450 мільярдів доларів. Китайські заходи набагато скромніші, наголошує він.

У Білому домі, схоже, так не вважають. Агенція Bloomberg припускає, що Трамп і Сі можуть зустрітися або провести розмову до 10 лютого.

Стримана відповідь

Китайська відповідь справді є стриманою, зазначив у коментарі Al Jazeera головний економіст по КНР і Близькому Сходу компанії ING Лінн Сонг , оскільки китайські мита стосуватимуться лише частини (10-12%) американського імпорту. Водночас, наголосив він, внесення американських компаній до неблагонадійних свідчить про орієнтацію Пекіну на пряму взаємодію з американськими корпораціями.

Проміжним результатом є відтермінування мит до 10 лютого. Підстави для тривоги у Трампа є, вважає голова відділу торгової політики Hinrich Foundation у Сингапурі Дебора Елмс.

"Малоймовірно, що Китай зупиниться зверненням до ВТО, особливо з урахуванням широкого спектру тарифів США", - зазначила вона.

Важливо, що Пекін запроваджує свої мита проти США з 10 лютого. Відтак - дає можливість Білому дому вийти на переговори з конструктивом. "Якщо вони відбудуться найближчими днями, є простір для "дипломатії в останній момент". Пекін демонструє рішучість, не виключаючи можливості договору", - переконаний професор Університету Гонконга Жюльєн Шесс.

Чарівна паличка

В Україні Другу торгову війну Трампа розглядають у контексті протистояння США і Євросоюзу. НАТО і ЄС уже пішли на часткові поступки Білому дому.

З одного боку, країни Альянсу погодилися збільшити витрати на оборону до озвучених президентом США 5% ВВП.

З іншого, ЄС не штрафуватиме країни за порушення бюджетних цільових показників, якщо вони спричинені зростанням витрат на оборону.

Водночас заяви президента США про обмежувальні мита для ЄС і про те, що і Велика Британія теж може потрапити під них, зберігають тривожні настрої на континенті.

Здається, Трамп розглядає митні тарифи як чарівну паличку, що вирішує всі економічні й політичні проблеми, звертає увагу політолог Володимир Фесенко. "Трампотрус" частково чіпає і нас, зокрема, і проблему допомоги Україні. І тому доведеться пристосовуватися до Трампа. Але як і за кожного стихійного лиха, треба заздалегідь дбати про запобіжники і рятівні засоби", - радить він.

Віддай те, що під ногами

Президент США сам підказав, чого хоче від України: доступу до рідкісноземельних металів в українських надрах в обмін на американську допомогу.

Йдеться про літій, титаній і берилій. Згадані поклади важливі для високих технологій.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав вимогу американського президента егоїстичною, бо ресурси знадобляться Україні для відновлення після війни. Натомість Офіс президента України пояснив, що це є одним із пунктів Мирного плану, котрий обговорювали Трамп і Зеленський під час зустрічі восени 2024 року.

Своє будувати - і буде стріляти

Україні потрібно розвивати власне виробництво зброї, зруйнувати спільні з РФ нафто- і газогони. "Це створення власного важеля тиску на перемовинах. Наша зброя зробить нас менеджерами перемовин", - вважає політолог Тарас Загородній.

Водночас політолог Вадим Денисенко наголошує, що головна геополітична битва розпочалася за те, на чиїй стороні буде ЄС: Китаю чи США.

"І в нас дві опції: не проводити вибори і розв'язати руки Путіну та Трампу або ж спробувати виробити правила гри всередині країни і провести ці вибори", - наголосив експерт.

На думку Вадима Денисенка, треки, які намітив Дональд Трамп, зупинити неможливо, а от якщо домовитися всередині країни щодо "червоних ліній" у мирних переговорах, це стане запобіжником від надмірного тиску.

Зараз ви читаєте новину «Перші здобутки митної політики Трампа – Китай не злякався, інші пропонують домовлятися». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути