понеділок, 06 січня 2025 20:29

Європейські фаворити Трампа. Джорджия Мелоні може обіграти Віктора Орбана у змаганні за прихильність Білого дому

Європейські фаворити Трампа. Джорджия Мелоні може обіграти Віктора Орбана у змаганні за прихильність Білого дому
Фото: gettyimages.com

Несподіваний візит прем'єр-міністерки Італії до Флориди може свідчити про внутрішні негаразди серед європейських консерваторів, які можуть зіграти на користь Україні.

Джорджія Мелоні 4 січня була у Мар-а-Лаго, резиденції Дональда Трампа, що у американському штаті Флорида. За різними даними, вона обговорила з обраним президентом США конкретне питання - ділову угоду про розширення в Італії супутникової комунікації Ілона Маска Starlink. Важливою деталлю майбутньої угоди може стати участь Space X у наданні послуг захищеного урядового зв'язку, який стане у пригоді дипломатам і підприємцям з Італії у небезпечних регіонах Середземномор'я.

Однак офіційно прем'єрка Італії категорично спростовує цю тему і називає твердження про переговори з Маском "безглуздими". Водночас в урядовому повідомленні зазначається, що контакти з мільярдером є "частиною регулярних обговорень, котрі державні департаменти проводять з компаніями". То чому така таємничість?

Мелоні написала у соцмережі: "Чудовий вечір із Дональдом Трампом, якому я вдячна за прийом. Готові працювати разом".

"Вона покорила Європу", - зауважив обраний президент США, назвавши гостю "фантастичною жінкою".

Репліки нагадують не менш емоційні відгуки про відвідини Мар-а-Лаго угорського прем'єра Віктора Орбана. Цікаво, що у виданні європейських консерваторів оглядач Тамаш Орбан припускає - Мелоні претендує на роль "шептунки" Трампа у Європі. Тобто - на представницю інтересів нової адміністрації Білого дому в ЄС, на що раніше явно претендував Віктор Орбан.

Чи ревнує Орбан

Опосередковано цю версію підтверджує репліка італійського міністра у справах ЄС Томмазо Фоті: на його переконання, Італія може виступати як дипломатичний місток" між Євросоюзом і США.

Італія у цьому сенсі забирає ініціативу в Угорщини, зауважує аналітик Ради зовнішньої політики "Українська призма" Євген Костогризов. На його думку, Орбан і досі не проти сам стати таким "містком".

І саме його кандидатура розглядається оточенням Трампа як більш логічна, зазначає Тамаш Орбан. Зокрема, він наводить думку колишнього головного радника американського політика, Стіва Беннона, котрий у грудні 2024 року зазначив: "Цілком очевидно, що вона зробила ставку на те, що Трамп ніколи не повернеться, це видно по її політиці. Ставка була помилковою".

Обхідний шлях по Україні?

Однак із ким Дональду Трампу мати справу у Європі, вирішує не Віктор Орбан, а сам Трамп. З огляду на зовні добрий прийом українського президента Володимира Зеленського, лідер республіканців позиціонує себе як президента-прагматика. Тому він не дорікатиме Джорджії Мелоні за те, про що говорив Беннон. З іншого боку, американські ділові кола можуть зажадати "оплати" за свою прихильність до Італії. У тому числі, у вигляді угоди зі Space X, проти якої виступають у самій Італії.

Мелоні може бути важливою для Трампа через Україну. Наразі очевидно, що Віктор Орбан сприймається як проросійський політик через зустрічі з Путіним. Це ускладнює його миротворчу місію. Тож лідерка правої політичної партії, одна з найбільших тріумфаторок після виборів до Європарламенту, добре обізнана в українській внутрішній ситуації може бути гідною альтернативою Орбану. У ЄС вона гучно грюкнула дверима під час обрання керівництва у Єврокомісії та Європарламенті. Нині вона має шанс компенсувати образи в обмін на достовірну і повну інформацію по Україні, чого, як показують численні інформаційні витоки про переговори щодо миру, гостро бракує команді Дональда Трампа. Тим паче, як стверджує видання The New York Times, за вечерею у Мар-а-Лаго Мелоні та Трамп обговорювали Україну.

Спекуляції про вакації

Віце-прем'єр Італії Маттео Сальвіні поділився у соцмережі основними темами візиту Джорджії Мелоні. Каже, що у Флориді говорили про досягнення миру, економічну співпрацю, про безпеку і про звільнення затриманої у грудні 2024 року в Ірані італійської журналістки Сесілії Сали.

У США вбачають у рандеву двох політиків прагматичний аспект.

"У Мелоні є низка причин, щоб налагоджувати стосунки з новою адміністрацією, і не в останню чергу через тарифні загрози Трампа Європі", - пише ресурс CNBC. Обраний президент США анонсував обмежувальні мита у 10% на товар з ЄС. Для Італії, за даними європейської фірми з аналізу ризиків Prometeia, це означає втрати до 7 мільярдів доларів і 4% ВВП щорічно, адже Сполучені Штати є другим експортним ринком країни після Німеччини.

Виправити катастрофи

Тим не менш, візит до Трампа був більше політичним, ніж економічним. З 9 по 12 січня Джорджія Мелоні зустрічатиметься з чинним президентом США Джо Байденом в Італії. Якщо зважити на 9 січня - дату засідання групи партнерів України "Рамштайн" - ключовою темою елегантної вечері в Мар-а-Лаго була все-таки Україна. На зустрічі був і кандидат у держсекретарі США Марко Рубіо та номінанти на інші посади. За даними джерел, учасники вечері подивилися документальний фільм "Дилема Істмена: війна чи правосуддя". Головним героєм картини є адвокат Істмен, котрий захищав інтереси Дональда Трампа, намагався оскаржити результати виборів 2020 року, за що його переслідували.

Європейські консерватори розглядають цей візит Джорджії Мелоні до Дональда Трампа як порятунок після того, як вони робили ставку на перемогу на виборах Камали Гарріс. Тому поразка демократів на виборах стала катастрофою. "Ми перетворилися у великий культурний і комерційний парк розваг, котрий не має стосунку до міжнародної політики", - зазначив професор публічного права та історії інститутів (UNIE) Франсіско Маруенда. Нині у ЄС проблема, вважає він, і Джорджія Мелоні, котра зуміла вийти на Мар-а-Лаго, вочевидь, через Маска, а також завдяки зустрічі з Трампом у Парижі, видається рятівним колом.

Український інтерес

Для України Мелоні, чия країна останнім часом збільшила нам допомогу, може бути не тільки "містком" із Трампом, а й позитивним сигналом того, що обраний президент США у питанні війни Росії схильний до накопичення відомостей з усіх сторін. Отже, як мінімум, він не буде підхоплювати лінію Путіна. Водночас, якщо Орбан таки "приревнує" Мелоні, може виникнути внутрішній розкол європейських консерваторів. Формально - через війну в Україні. Та частина, яка радикалізується, може спробувати блокувати допомогу нашій країні.

Зараз ви читаєте новину «Європейські фаворити Трампа. Джорджия Мелоні може обіграти Віктора Орбана у змаганні за прихильність Білого дому». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути