Ексклюзиви
середа, 26 грудня 2012 15:35

Економіка України не розвивається, а деградує - експерт

Економіка України не розвивається, а деградує - експерт
Андрій Новак: Держстат дає недостовірні дані про рівень інфляції. Фото: ukrpart.org

Економіка України  не "стабільно зростає", як каже президент Віктор Янукович, а й деградує з року у рік.

Про це у коментарі Gazeta.ua сказав кандидат економічних наук Андрій Новак.

"Якщо порівняти оцінку президента із реальним життям переважної більшості українців, то таке враження, що йдеться про різні країни. Якщо подивитися на наші офіційні статистичні дані, можна змусити себе повірити, що ситуація в Україні  непогана. Але є один нюанс: українська статистика досі працює за радянською методологією. Це робить її дані некоректними. Особливо, якщо мова йде про економічні показники: ВВП, інфляцію, стан державного боргу, рівень цін на промислові товари. Структура доходів і витрат населення з радянських часів дуже змінилася. Зокрема за радянських часів енергоносії були копійчастими, а зараз вони займають основну частку у собівартості як підприємств, так і більшу частку витрат для населення", - сказав економіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Янукович не розуміє, чому Азаров "тягне" із реформуванням Торгово-промислової палати

Він також прокоментував слова Януковича про те, що протягом 2012 року ціни в Україні практично не зросли.

"Даними Держкомстату маніпулювали усі українські уряди. Але є один єдиний показник у нас, який вимірюється не лише даними Держкомстату, але й ведеться підрахунок за стандартами Міжнародної організації праці. Це — рівень безробіття. За даними Держкомстату у нас рівень  безробіття — менше 2 відсотків. А от за даними міжнародної організації — близько 10. Дані різняться у 5 разів.  Так само відрізняються всі інші дані. Зокрема інфляція. У січні 2012 року до споживчого кошика, за яким рахується інфляція додали 39 нових товарних позицій. І інфляція у нас почала рахуватися вже не по 296 товарах та послугах, а по 335. Занесені туди такі товари і послуги, ціни на які  упродовж довгого часу залишаються стабільними, або навпаки — мають тенденцію до зниження. Це аудіо- та відеотехніка. Ціни на неї, як відомо, постійно зменшуються після виходу нових моделей. Додали послуги няні, які стабільні впродовж довгого періоду часу. Але цими послугами користується дуже мала частка населення. Вони занесені спеціально до споживчого набору, щоб статистичний підрахунок можна було скоригувати у бік зменшення інфляції. Більшість українців користуються значно скромнішим набором, чотирма групами товарів та послуг: харчування, ліки та комунальні і транспортні послуги. Якщо б ми порахували за цими показниками, виявилося б, що для більшості українців інфляція становила у 2012 році далеко поза 20 відсотків", - сказав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не можна списувати мінімальне зростання ВВП на те, що не справдилися прогнози експертів - Янукович

Експерт наголосив: існують об'єктивні дані, які свідчать про деградацію української економіки.

"Основні показники говорять про те, що українська економіка все менше виробляє сама і все більше імпортує. Відбувається відтік капіталів з країни. Стан державних фінансів за підсумками 2012 року погіршився. Ми відчули це на рівні соціально захищених статей бюджету. Адже в листопаді-грудні були проблеми із виплатою зарплат і пенсій. Та головним підтвердженням важкого стану державних фінансів є сам держбюджет. Це єдиний випадок у історії, коли бюджет нового року за своїми доходами та видатками менший за попередній. При чому дефіцит бюджету зріс на третину. Економіка України не розвивається, а деградує", - додав він.

На думку економіста, основна причина проблем української економіки — не світова криза, як стверджує президент.

"Не лише Янукович пояснює провали внутрішньої економічної політики зовнішніми чинниками, але що у 2008 році, що зараз, 90 відсотків причин нашого економічного стану носять внутрішній економічний характер. Варто подивитися на досвід Польщі, чия економіка давно уже не знає що таке спад ВВП. Це — сусідня країна, це не Азія", - сказав він.

Зараз ви читаєте новину «Економіка України не розвивається, а деградує - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

12

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути