"Самопоміч" може вийти з коаліції. Про це заявив член її фракції 38-річний Єгор Соболєв.
— Проблема в тому, що у Верховній Раді немає опозиції як такої, — вважає 45-річний Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократії, — яка б пропонувала радикальніші шляхи реформування України. Але є різне бачення майбутнього країни. Тому виникає спонтанна, плаваюча опозиція в лавах коаліції.
Вихід із неї "Самопомочі" означав би переформатування більшості й можливі дострокові вибори. Це поставило б під загрозу отримання кредитів від Міжнародного валютного фонду, Світового банку, інших наших донорів. Спровокувало б посилення боїв на Донбасі. Ця перспектива — тривожна. Ніяка політична сила не візьме на себе відповідальність за це.
Що відбувається в коаліції? Чи справді її фактично немає?
— Для важливих голосувань вона мобілізується й ухвалює рішення. Коаліційну угоду жодна з п'яти фракцій не розірвала. Наближаються місцеві вибори, тому кожна з політсил намагається виокремитися. Щоб їх відрізняли від інших. Це природний процес, показник того, що рухаємося вперед. Ще два роки тому основними темами були: якою мовою говорити, чи йти в НАТО, в яку церкву ходити. Ці всі питання розривають країну навпіл. А зараз ми об'єднані й обговорюємо — що з реформами.
За яких умов "Самопоміч" наважиться вийти з коаліції?
— Тільки якщо стануть неминучими дострокові парламентські вибори.
Чи здатна ця фракція стати реальною опозицією?
— Якщо вибудують ідеологічну платформу та єдине бачення — як розвиватися країні. Поки що цього немає. Зате в суспільстві є колосальний запит на об'єднання влади. Щоб відбувалися реформи, щоб країна змінювалася.
Коли з'явиться запит на проукраїнську опозицію?
— Місцеві вибори восени покажуть. Нові політичні проекти можуть стати ядром такої опозиції. Люди й надалі вимагатимуть радикальних дій. Успішними будуть партії, спроможні на такі дії.
Коментарі