2,5 тисячі років - вік скляних підвісок, які знайшли археологи в скіфському могильнику на Барвінковій горі на Полтавщині. Територія належить історико-культурному заповіднику "Більськ". Колись тут було троє поселень за єдиною оборонною стіною.
- Більське городище заснували гелони, - розповідає археолог Денис Гречко, 39 років. - Його жителі були землеробами, скотарями, розвивали ремесла. В липні ми почали розкопки скіфського могильника. В ньому до сотні поховань. Дослідили 64. Більшість кістяків належали дітям і молодим жінкам, тільки троє - чоловічі. Магістрантка з Харкова Каріна Сухорукова розчищала підбійну могилу. Це прямокутна яма, в північній частині якої викопана печера. Там і знайшла кістяк дитини до 10 років із підвісками.
Стать можна визначити за допомогою ДНК-тексту. Але за прикрасами робимо висновок, що це - дівчинка. Підвіски були частиною намиста-оберега. Також знайшли велику скляну намистину з отворами, подібними до очей. Прикраси скіфи могли отримати від греків із Криму й Причорномор'я. Міняли їх на рабів, худобу, мед, віск чи зерно. Ці підвіски недорогі. У старіших могилах ми бачили золото. Тож скіфи жили в Більському комплексі, коли він уже занепадав. Збіднілі кочовики переходили в лісостеп для пошуку ресурсів - і на якийсь час осіли тут.
Намистини й кістяк досліджують науковці. Потім їх передадуть у фонди заповідника "Більськ". Потраплять в експозицію музею, який зараз будують.
Коментарі