
Щодня тисячі родин в Україні мають відверто заявляти, що вони розмовляють українською, і це має зупинити ганебне явище з витіснення державної мови з країни.
Так вважає видатний український публіцист і літературознавець Євген Сверстюк, про що він сказав в інтерв'ю Gazeta.ua.
Чи допускаєте ви такі методи протесту, що кояться під Українським домом? Чи все треба робити цивілізовано?
"Цей законопроект, який образливим способом був притягнутий, який, безперечно, є викликом націонільній гідності українців, викликає нормальну реакцію в суспільстві. І надалі викликатиме. Я думаю, що це питання надзвичайно важливе. Для України воно важливе вже протягом століть. Щойно вона здобула незалежність і вже є брутальне посягання на державну мову. Тому треба чекати, що з'являтимуться всі можливі методи національного самозахисту".
Які, на вашу думку, можуть бути наслідки прийняття цього закону в перспективі 5-20-ти років для України?
"Мова, яку переслідували століттями й нарешті перестали це робити, знову витісняється. Вона позбавлена державного захисту. Кожна мова в світі має державний захист. Навіть там, де є країни з тисячолітньою історією. Там розумно й систематично проводиться державний захист мови й вшанування її. А в нас, де століттями топтали мову й народ, який користувався нею, нині позбавлений будь-якого державного захисту. Навпаки всі агресивні антиукраїнські сили мають юридичну підтримку".
Наскільки цей мовний закон зачіпає звичайних українців? Він є просто політичним, чи дійсно торкається кожного громадянина?
"Безперечно торкається! То треба бути українцем, щоб відчути, що це проти нього особисто. Адже українець в умовах нинішнього міста повинен пристосовуватися до всякої "шпани". І тепер він навіть не зможе захищатися, говорячи, що розмовляє державною мовою. Людина з села, з такого компактного місця проживання українців, з'являтиметься в чужому місті й там не знаходитиме для себе жодного захисту".
Що ви можете зараз порадити українцям?
"Я вважаю, що українці не мають права на таке байдуже ставлення до цінностей, яке зараз є панівним. Якщо вони хочуть зберегти обличчя, якщо вони хочуть бути господарями на своїй землі, то мають захищати свої цінності. І то не язиком просто на вулиці".
Як їм діяти в нинішній ситуації, що склалася з прийняттям цього закону?
"Думаю, що нинішній виклик грубий, брутальний повинен бути сигналом до того, щоб з'являлися щодня десятки, сотні, тисячі заяв: "Від сьогодні я розмовляю українською", "Від сьогодні моя сім'я користується українською". Переконаний, що цей перехід має якось зупинити це ганебне явище, на яке не можна дивитися без огиди. Коли в Києві виходить на вулицю бабуся й питає ламаною російською мовою свого внучка п'ятирічного: "Куди пойдьом?". Тобто в сім'ї явно українській в умовах України є дезорієнтовані на російську мову й російські цінності відповідно. І це явище повсюдне в містах. Я думаю, що це мало би привести людей до якоїсь національної притомності".
4 липня ініціативна група "Першого грудня" звернулася з заявою до всього українського суспільства і кожного українського громадянина у зв'язку з подіями 3 липня у Верховній Раді України.
У зверненні вони "засудили злочинців, які вчинили мовний заколот всупереч закону і моралі" й очікують від президента й спікера не допущення введення проголосованого документа у формальну дію.
Також члени ініціативної групи закликали всі політичні і суспільні сили країни оскаржити схвалене 3 липня рішення в судовому порядку. А кожного українського громадянина закликали купувати україномовні книги і часописи, підтримувати україномовне кіно, телебачення, культуру.
Коментарі
522Єго Вялічєство Кацап
1 -- Кацап нікогда нє должєн знать, учить і панімать українську речь.
В случає єсли єму удалось путьом сложних тугодумозаключєний і через множєство сцилок на дрyгіх йазиках чт0-т0 р0з@брать
- он все равно должєн упрямо твєрдить дажє под пьітками, что твая мая нє панима
Я разговаривала, разговариваю и буду разговаривать на русском.
тт: Та хоть на китайському,але коли працюєш в державних установах,вивчи українську,а не можеш чи не хочеш, іди свиней пасти,там мова у вас одинакова!
можете розмовляти будь-якою мовою, але не знати і в багатьох випадках не розуміти мову країни в якій мешкаєте це ПОЗОР. В такій ситуації залишаються тільки гості. То скоріш всього ви не українці і не мешканці України ви просто гості, вічні гості...
Это не позор, а ПОЗОРИЩЕ для носителей государственного языка, когда на нем НЕ ХОЧЕТ разговаривать половина граждан страны. Своими воплями, соплями и причитаниями Вы довели до этой ситуации, Уважаемые хозяева. Скоро станет стыдно признаться в том, что я когда-то учил украинский язык и сдавал экзамены... Хотя горжусь свободным владением английского и, частично, других европейских языков. Когда приезжаешь в гости к дружелюбным миролюбивым хозяевам, так и хочется хотя бы пару фраз выучить, угодить им хоть как-то в ответ.
А вот Вы ничем, абсолютно ничем не отличаетесь от тех, кто совсем недавно проводил политику русификации Украины!!! Борзые, мелкие и мерзкие
Больной человек.
Я разговариваю на русском.
"Русские похожи на облезлых крыс, гордящихся своей помойкой. Русский, тебе ли гордиться, унижая другие нации? История кровавая, дороги разбитые, машины - ведро с гвоздями, хамство повсеместное, правительство достойно своего народа, дома престарелых и детские дома переполнены. Вор на воре - таков весь твой народ! Друг друга русозвери всегда съедали, в том числе в концлагерях – нация каннибалов. И что самое позорное, эти крысы всю ответственность за свою несостоятельность перекладывают на другие народы!"
З інтернету. Це про Росію, але в нас в Україні того самого хочуть.
Нащадкам фіно-угро-татарів.
Це ми - українці живемо на руській землі і завжди тут жили, на відміну від вас. А Росія - то є Московщина, яка в 18-му столітті вкрала в нас назву Русь. А жителі Московщини є московити, а не руські і слов'яни. Вони є нащадки фіно-угорських і татарських народів, які споконвіку жили на тих землях. І розмовляли вони на суржику, який на 70-80 % складався з фіно-татарських і на 20-30% з болгарських слів. І цей суржик теж у 18-ту столітті називають русским языком. А тепер пишаються цим своїм суржиком, носяться з ним, як дурень з писаною торбою і хочуть ще й нам його нав'язати. Вивчайте справжню історію потомки фіно-угро-татарів, нашу слов'янську мову і не робіть проблем собі і нам.
фу какое неприятное лицо, и оно еще будет советы раздавать кому и на каком языке говорить. Если люди миллионами не вышли протестовать, это означает, что они не считают что есть угроза украинскому языку. И вообще, это рыло закон читало? каким боком западные регионы столкнутся с подавлением украинского языка, если там нет нац.меньшинств говорящих на русском?))))
Сверстюк обратился к украинцам! А в Западной 10% составят отставники и их потомки, свозимые со всей Рассеи с 1939-го.Относительно "рыла": тебе б умыться да рот чистить научиться и то сомнительно, что когда-либо "человеком" можно будет считать, как уровень твоего владения достижениями русской культуры..
Засновником Москви був син Володимира Мономаха Юрiй, якого той направив намiсником схiдного краю, зв"язаного з торговими шляхами з Смоленськом, Новгородом, Полоцьком та сусiдньою мусульманською Булгарiею, Вона стала одним з важливих центрiв Володиморо-Суздальськоi Русi.
Людина є продуктом навколишнього інформаційно-мовного середовища, яке формується владою - чия влада - того й мова. Переконувати когось розмовляти тією, чи іншою мовою у кращому разі безглуздо. Владу в Україні треба обирати українську - от і все. Влада зобов'язана зробити з громадян України єдину українську націю, можливо навіть з переглядом громадянської приналежності. Доцільно відмовитись від поняття національна меншина з одночасним наданням кримським татарам особливого статусу та скасування областей, як таких.