— Брат пообіцяв перегнати з Польщі машину, попросив доларами розрахуватися. 5 тисяч треба. То оце бігаю по банках збираю. Найбільше в "Банку Кіпра" поміняли — 500 доларів. В остальних обмінках по 200–300, — полтавець 32-річний Ігор Синиця у середу курить навпроти банку "Аваль".
З кишені дістає скріплену гумкою пачку доларів.
— Тут 2 "штуки". Це я десяток банків оббігав. Злості на них немає.
У одному з відділень "Приватбанку" в центрі Полтави біля каси стоять 10 людей. Усі хочуть купити долари.
— Народу в основному треба долари на відпочинок за кордоном. Багато хто і вовсє з країни тікає. В мене знакомий квартиру продав і на всі гроші доларів накупити хотів, тільки фіг ти по всій Полтаві зараз 60 тисяч баксів нариєш, — сміється підприємець 49-річний Віктор Баль. У черзі стоїть останній. — Мені долари треба на закупку стройматеріалів з-за кордону. Фірму невелику маю. Закази нашим спеціалістам є, тільки строїть і ремонтувати нічим.
У полтавських банках продають не більш як $500 в одні руки за курсом 12,40–12,70 грн. Касири кажуть, валюти бракує, бо люди почали забирати доларові депозити. Вся вільна готівка йде на виплати.
У черкаські банки долари почали здавати у вівторок, коли курс став падати. Можна купити $1 тис. 42-річна Ольга Денисенко обміняла $200. До кінця року має назбирати 2 тис., щоб повернути борг кумам.
— Позичила, щоб погасити кредит за машину. Подумала, краще кумам буду винна, ніж банку. Коли позичала, курс був менший. Тепер доводиться міняти на долари всю свою зарплату, а за чоловікову живемо.
Кілька днів не завозили валюти до відділення Укрсиббанку на столичній вул. Великій Житомирській та Укрінбанку на Вознесенському узвозі.
— Я вам і долара не продам, ідіть краще в обмінник. Бо в нас, як тільки являються долари, їх десятками тисяч купують. Ви не втовпитесь. Цікаво, що чим більше дорожчає долар, тим більший на нього попит, — каже касирка Укрінбанку.
У обмінному пункті на вул. Великій Житомирській у черзі стоять троє людей. Валюту продають без обмежень. Коштує на 5 коп дорожче, ніж у банках — 13,05 грн.
Погоджуються продати $3 тис. в "Діамант банку", але наступного дня. Там курс 13,30 грн за долар.
— Касир побігла у справах, її сьогодні вже не буде. За останні кілька днів ви перший, хто хоче купити валюту. Постійні клієнти, що купували її з кожної зарплати, перестали ходити ще місяців зо два тому, — говорить працівниця банку, проводить до виходу.
У Приватбанку на вул. Микільсько-Ботанічній американська валюта є, але продають її не більше, ніж на 15 тис. грн.
— Більше заборонено продавати Нацбанком, — каже касирка чоловікові, на вигляд років 50, із наколкою на правій руці й цигаркою за вухом. Він купує тисячу доларів.
$2 тис. обіцяють продати в Русском Стандарте, але просять привести когось із друзів і взяти паспорти. Неподалік станції метро Академмістечко в обмінному пункті за $1 правлять по 13,10 грн. Черги немає.
— Ми можемо продати в одні руки і 5 тисяч. Обмеження Нацбанку — це формальність. Яка різниця продати вам 2 тисячі чи окремо тисячу вам і стільки ж вашій дружині, — каже касирка 50-річна Олександра Шепель.
У банках бракує американської валюти, бо останні місяці люди рідко продавали долари, вважає 37-річний Олександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.
— Роблять це лише у випадку форсмажорної ситуації або виїзду за кордон. Крім того, банки продають не всі долари, що мають. Намагаються тримати запас на випадок ще більшого скорочення валютних надходжень. У вуличних обмінниках валюта є, бо купівля й продаж — це їхнє єдине джерело прибутку. Вони не будуть притримувати долари й розробляти якісь стратегії, базуючись на прогнозах експертів. Але в обмінниках на кілька копійок валюта дорожча, ніж у банках. Туди йдуть лише ті, хто в жодному з банків не знайшов доларів.
Коментарі